Összegyűjtöttük a 75 éves Sigourney Weaver legfontosabb szerepeit, amit érdemes már most bekészíteni akár a hétvégére. Garantáltan nem fog csalódást okozni egyik film sem.
A Susan Alexandra Weaverként született, a keresztnevét 13 évesen saját döntéséből Sigourney-ra változtató színésznő karrierjének első filmszerepét és a kiugrást is Woody Allennek köszönheti.
A kultikus Annie Hall-ból nem őrá szokás emlékezni, hiszen csak egy aprócska, szöveg nélküli szerepet kapott benne, de az olyannyira jól sikerült, hogy sokan felfigyeltek rá, és elkezdtek érkezni hozzá a további filmes felkérések.
Sigourney Weaver élete szerepe kétségkívül Ripley hadnagyé, aki filmtörténeti jelentőségű és a női akcióhősök forradalmát elindító mozikarakterré vált. A nyolcadik utas: a Halál forgatókönyvének egy korai változatában Ripley hadnagy még férfi volt, és Weaver is először egy másik szerepre, Lambertnek jelentkezett – végül a rendező Ridley Scott döntött, és a többi mozitörténelem.
Ripley-t később még három folytatásban is eljátszotta a színésznő, és az Alien 4: Feltámad a Halálban nyújtott alakításáért már nagyobb gázsit kapott, mint amennyi az első film egész költségvetése volt.
A 182 centi magasra nőtt, karakán kiállású és kisugárzású Weavert jóval ritkábban használták a mozifilmekben a vágy tárgyaként, mint a hollywoodi kolléganőit.
De erre is akadt azért példa, mint a Szellemirtók-filmekben, ahol Bill Murray próbálkozik nála erősen mindenféle túlvilági lények elhárítása közben, és még az utóbbi években újraindított szellemes mozikba is visszahívták egy kicsit vendégszerepelni.
Ismét egy hősnő, de nem az űrben, hanem Afrikában: az amerikai etológusnő Dian Fossey nem kevesebb, mint 18 évet töltött az életéből a gorillák között, a különleges módszerei és teljes elkötelezettsége révén végül szinte teljesen elvegyülve közöttük.
A ruandai hegyi gorillákkal azonban nem csak a tudósoknak, hanem az orvvadászoknak és a természetet kihasználó helyi hatalmasságoknak is tervei voltak, ez vezetett végül Fossey tragikus sorsához, amiről 1988-ban készült el A gorillák a ködben című emblematikus mozi Sigourney Weaver főszereplésével.
Sigourney Weavert először A nyolcadik utas: a Halálért jelölték Oscarra (ami horrorfilmben játszó színésznőkkel nagyon ritkán fordult valaha elő), a következő évben pedig már egyből két oka is volt jelen lenni az Oscar-gálán. A Gorillák a ködben és A dolgozó lány című filmjeiért egyaránt jelölték, a Legjobb női főszereplő és a Legjobb női mellékszereplő kategóriákban.
A díjat végül egyikért sem kapta meg, ellenben a Golden Globe-al, amit mindkét filmért hazavihetett, A dolgozó lány pedig azóta is a nyolcvanas évek egyik színfoltja a vígjátékok terén, ami a női nézőpontjával még a korát is megelőzte.
A színésznő karrierjének utóbbi szakaszát leginkább James Cameron monumentális vállalkozása határozta meg. A filmtechnikát is megújító, nem mellesleg pedig a valaha volt legtöbb bevételt termelő filmjévé váló Avatarban elkötelezett, a jó ügyért küzdő tudóst alakított Weaver – ebben a szerepében találkozott A gorillák a ködben etológusa és az űrharcos Ripley. Az első Avatar végének eseményei ellenére pedig a folytatásokban is visszatért és visszatér, hiszen készülnek sorban az új részek továbbra is.