Földrengés 50: A földrengés, ami mindent elpusztított, és új hangrendszert kellett kitalálni miatta
9 órája
Olvasási idő: 8 perc
Fotó: Getty Images
Vágólapra másolva!
50 évvel ezelőtt omlott össze egész Los Angeles két óra alatt a szemünk láttára. A Földrengés című film hatalmas siker volt a maga korában, olyan technikai megoldásokkal, ami még a mozitermeket is tönkretette.
Napra pontosan 5 évtizede rázta meg az egész világot a világ egyik legizgalmasabb katasztrófafilmje. A Földrengés 50 évvel ezelőtt hódította meg a mozikat és vitte tovább a minőségi katasztrófafilmek sorát a hetvenes években, amit az Airport 70' és A Poszeidon katasztrófa indított el. A nagy elődökhöz híven, a Földrengés is egy all-star film volt, ugyanis olyan, az aranykor hírességei játszottak benne, mint a Ben Hurként ismert Charlton Heston, Ava Garner vagy a Dallas két sztárja, az Oscar-díjas George Kennedy és a pályakezdő mikrofonhajas Pamela, vagyis Victoria Principal. A film komolyan feladta a leckét a színészeknek, az alkotóknak és mint kiderült, a mozitermeknek is.
Ezeket a titkokat biztos nem tudta a Földrengés című filmről:
A filmet tényleg Los Anglesben forgatták. A forgatás első napján tényleg volt egy kisebb földrengés, ami miatt meg kellett állnia a munkálatoknak. A forgatás utolsó napján is volt egy kisebb földmozgás.
Akkoriban ez volt a legtöbb kaszkadőrt foglalkoztató film, összesen 141 kaszkadőr dolgozott a Földrengésen.
A film egy hónappal a Pokoli torony előtt került moziba, emiatt gyorsabban is kellett dolgozni az alkotóknak, hiszen a Pokoli toronyban olyan sztárok játszottak, mint Paul Newmann, Steve McQueen, a balhés Faye Dunaway és William Holden. A Fox vérszemet kapott a Warner ünnepi sikerére, ezért pár héttel korábban küldte moziba a Földrengést.
A hitelesség kedvéért egy új hangrendszert használtak a filmhez, az úgy nevezett Sensurround-ot. A rendszer azonban nem működött, mivel olyan erősen vibrált, hogy a hangszórók remegtek, mintha tényleg földrengés lenne a teremben, sőt több mozinak a falát, mennyezetét is tönkretette. A rendszer végül elvetették, az 1976-os tévépremiernél az egyik helyi rádióállomás sugározta a film hangját, hogy a háztartásokban is élvezhető legyen a film.
Spoiler: Az eredeti forgatókönyv szerint Charlton Heston a film végén életben maradt volna, de a színész maga döntött úgy, hogy szeretne végre egy olyan hőst eljátszani, aki nem éli túl a filmet.
A színész 18 órával a forgatás vége után azAirport 75' című másik katasztrófafilm forgatására ment, amit egy hónappal a Földrengés előtt mutattak be.
Heston amúgy a Cápa című film főszerepét passzolta a Földrengésért.
Az 50 éves színész és a feleségét játszó Ava Garner sok kaszkadőrmutatványt vállalt be a filmhez, a színészek maguk ugráltak el a nehéz díszletek elől, kúsztak, másztak, sőt még a vízzel elárasztott csatornában is ők úsztak.
Ava Garner eredetileg csak azért vállalta a filmet, hogy Los Angelesben lehessen hosszabb ideig.
A producerek eredetileg az akkor 8 éve visszavonult Audrey Hepburnt akarták Charlton Heston mellé, de a színésznő akkor még nem akart vissza térni Rémy szerepére.
Sok kritika érte a filmet, hogy Garner sokkal idősebbnek néz ki a férjét alakító Charlton Hestonnál. Sajnos ebben közrejátszott Ava Garner alkoholizmusa, ami végig kísérte a pályáját. Ami még szembetűnőbb, hogy a Heston apósát alakító Lorne Green csupán 9 évvel volt idősebb Hestonnál és 7 évvel a lányát játszó Garnernél.
A filmeben egy részeg férfi cameoját Walter Matuschanskayasky alakítja. A színész valójában az akkor már Oscar-díjas Walter Matthau volt, aki a producer, Jennings Lang kérésére vállalta "viccből" a felkérést.
A későbbi Dallas két szereplője is fontos szerepet játszott a Földrengésben: a hős rendőrt játszó George Kennedy mellett, a Pamelát alakító Victoria Principal tűnt fel.
A színésznő mikrofonfrizurája. mint kiderült, tényleg az ő haja, pedig mindenki azt hitte, valójában paróka volt.
A makettek mellett 12 emeletes épületeket és egy hangárnyi életnagyságú kartonházat építettek.
Bár nagy volt a verseny, a Földrengés "csak" az év negyedik legnagyobb sikere volt a moziban, a Pokoli torony megelőzte!
Vicces, de mindkét filmnek a zenéjét a Star Wars zeneszerzője, John Williams jegyzi, ahogy a fent említett APoszeidon katasztrófáét is. Williamst ezután a szakmában a "Katasztrófa királyának" nevezték egy ideig.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!