Csütörtöki hatállyal nevezte ki Simicskó Istvánt honvédelmi miniszterré Orbán Viktor kormányfő előterjesztésére Áder János köztársasági elnök.
A honvédelmi tárca vezetője korábban Hende Csaba volt, akinek azért kellett távoznia, mert Orbán Viktor miniszterelnök elégedetlen volt a határzár építésének ütemével.
Simicskót miniszterjelöltként támogatta a parlament honvédelmi és rendészeti bizottsága is, ahol a leendő tárcavezető alapvető feladatának a határzár építésének felgyorsítását nevezte meg.
Az Origo értesülései szerint egyébként Hende váratlan távozása mögött nemcsak a biztonsági határzár ügye, hanem a kormány tervei szerint ezt kiegészítő jogi szigorítások kérdése is állhat. Úgy tudjuk, a honvéd vezérkarban is bizonytalanság érzékelhető amiatt, hogy a kormány álláspontja szerint az alaptörvény módosítása nélkül is bevethető lenne a határnál a honvédség.
Az 54 éves Simicskó István kereskedelmi üzemgazdász, jogi szakokleveles közgazdász, de 2002-ben jogi diplomát is szerzett az ELTE-n. Hat éve PhD fokozatot szerzett a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen hadtudományból, 2010 óta pedig a közszolgálati egyetem tanára.
A miniszteri bársonyszékért Simicskó az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportügyi államtitkári posztját hagyta ott: ezt a tisztséget 2012 óta - a mostani ciklusban is változatlanul - töltötte be.
Simicskó István 1991-től a KDNP tagja, de 1996-tól a Fideszben is politizált. Az új miniszter 1998–2006 között a Fidesz, 2006 óta pedig a KDNP parlamenti képviselője.
Korábban is volt köze a honvédelemhez: 2010–2012 között a honvédelmi tárca államtitkára volt. Korábban, 2000-2002 között pedig a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter politikai államtitkára.
A Simicskót most miniszterré kinevező Áder János volt egyébként az, aki 2003-ban - még a Fidesz frakcióvezetőjeként - elfogadta a politikus lemondását a Fidesz-frakcióban viselt kabinetvezetői, valamint a honvédelmi bizottsági alelnöki posztjáról.
Tizenkét éve Simicskó az után mondott le tisztségeiről, hogy ő volt az egyetlen, aki nemmel szavazott az EU-csatlakozási szerződés aláírásáról szóló határozatra.
Első hivatali napján Simicskó István úgy nyilatkozott menekültügyben: Magyarország példát szeretne mutatni Európának, hogy teljesíti a schengeni szabályokat, és nemcsak a magyar emberek biztonságát védi, hanem az európaiakét is.