A pénztár egy megtakarítási forma, amit az állam akár évi 150.000 forint adóvisszatérítéssel támogat, ilyenkor az éves befizetések 20 százalékát fizetik ki. Háromféle pénztár közül lehet választani: egészségpénztár, önsegélyező pénztár és önkéntes nyugdíjpénztár is létezik. A 150 ezres adókedvezmény ezekre együttesen jár. A pénztárak alapvetően abban térnek el, hogy az állami támogatásért cserébe mikor és mire használható fel a pénz adómentesen – derül ki a money.hu cikkéből.
Az egészség- és önsegélyező pénztárak esetében léteznek külön csak egészségpénztárak, csak önsegélyező pénztárak, valamint olyan pénztárak is, amelyek mindkét funkciót betöltik.
Az egészségpénztári megtakarítások felhasználása általában az alábbi célokra irányulhat, bár ez intézményenként eltérő lehet: magánorvosi ellátás, megelőző szűrések (pl. rák- és fogászati szűrések), gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, gyógyászati segédeszközök (pl. vérnyomásmérő, fogszabályzó), optikai termékek stb.
Az önsegélyező pénztári felhasználási célok között olyanokat találunk, mint lakáshitel-törlesztés, rezsiköltségek fedezése, gyermekszületés támogatása, csecsemő- és babaápolási termékek, gyerekruházat, tanszerek, tandíj, kollégiumi vagy albérleti költségek, vagy a gyermekgondozási támogatások (CSED, GYED, GYES stb.) kiegészítése. Ezen kívül betétlekötésre is van lehetőség, amivel egyrészt kamatot, másrészt 20 helyett 30 százalékos adóvisszatérítést lehet kapni (az éves keret változatlanul 150 ezer forint).
Az önkéntes nyugdíjpénztár különlegessége, hogy a felhalmozott összegek csak a nyugdíjba vonuláskor használhatók fel. Ekkor azonban a pénz szabadon elkölthető, nincs meghatározva, hogy mire kell fordítani, ellentétben az egészség- és önsegélyező pénztárakkal, ahol kötött célok vannak. 2025 kivételes év lehet ebből a szempontból: a nyugdíjpénztári megtakarítás teljes mértékben és adómentesen felhasználható lesz lakáscélra. Az erről szóló jogszabálytervezet egyelőre társadalmi egyeztetésen van.
2023-ban az egészség- és önsegélyező pénztárak tagjai 14,3 milliárd, a nyugdíjpénztári tagok 18 milliárd forint szja-visszatérítésben részesültek, ami összesen 32 milliárd forint adóvisszatérítést jelentett.