Az üzleti szférában az ipari, az építőipari és a kereskedelmi várakozások egyaránt romlottak, a novemberi szint nagyjából a februárinak felel meg, ami azonban kedvezőbb a tavalyi év véginél. Az iparban októberhez képest romlott az elmúlt időszak termelésének megítélése és alig javult a következő negyedévé. A rendelésállományokról alkotott vélemény is kedvezőtlenebbé vált.
Az építőiparban az elmúlt negyedév termelésének és a rendelésállománynak a megítélése is optimistább lett, a foglalkoztatási várakozások viszont határozottan rosszabbak. A kereskedelemben az üzletmenet javulása nem tudta ellensúlyozni a készletszínvonal emelkedésének hatását.
Csökkent a lakosság optimizmusa
A lakosság a saját pénzügyi helyzetét novemberben a korábbinál valamivel kedvezőtlenebbnek látta, a következő 12 hónapra pedig érezhető romlást várt. Az ország gazdasági helyzetének megítélése ugyancsak pesszimistábbá vált, s a következő 12 hónapban a válaszolók további romlást feltételeznek.
A megkérdezettek novemberben az előző havinál valamivel alacsonyabb ütemű áremelkedésről számoltak be, s a következő 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozásaik ugyancsak mérséklődtek. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliek számának érezhető növekedését feltételezték.
A lakosság vásárlási kedve enyhén mérséklődött, s a következő 12 hónapban az októberinél kevesebben tervezik növelni a tartós fogyasztási cikkek beszerzésére szánt kiadásaikat. Emelkedett viszont azok aránya, akik szerint kedvező az alkalom a megtakarításra, de a korábbinál sokkal kevesebben gondolják úgy, hogy a következő egy évben képesek lesznek megtakarítani - áll a GKI felmérésében