A devizapiacon szerdán délután 11,87 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán, szemben a kedd délutáni 11,81 százalékkal. Az overnight kamatok nem változtak - értesült az MTI-ECO. Az euróval 242,25-243,50 forint közötti széles sávban kereskedtek, a késő délutáni 243,30/50 forintos euróár csaknem azonos a kedd délutáni 243,30/60 forintos zárással.
Módosuló üzletfeltételek
A jegybank február 18-tól megváltoztatja üzletfeltételeit a spekulációs tőke könnyebb visszaszorítása érdekében - mondta Missura Gábor, az MNB szóvivője. Változik többek között az ajánlatok elfogadási rendje a betéti tendereknél és a gyorstendereknél: a külföldi bankoknak kedvező kártyaleosztási elv helyett a jegybank ajánlati felhívásban hirdeti meg, hogy túljegyzés esetén milyen módszer alapján választja ki az elfogadandó ajánlatokat.A piacon konszenzus látszik kialakulni, amely szerint az MNB reggel Meghirdetett, harmadik deviza aukciója sikertelen volt; a jegybank vagy egyáltalán nem adott el eurót, vagy csak minimális mennyiséget. Külföldi bankok a bankközi piacon jelentek meg euróvásárlóként, amiből a kereskedők arra következtetnek, hogy a jegybank nem fogadta el ajánlataikat (az elfogadott ajánlatok nyomán gazdát cserélő euró-mennyiség ugyanis nem jelenik meg a piacon).
Kereskedők tudni válik, hogy az MNB 240-241 forint körül kapott euróvételi ajánlatokat, és ezt alacsonynak tarthatta, különösen a keddi 243,50 forinthoz képest, amelyen hírek szerint az MNB eladott mintegy 500 millió eurót. A piacon arra számítanak, hogy 243,50 forintért csütörtökön is vásárolhatnak majd, így a szerdai kereskedés során szerdán délután sem ment e szint fölé az euróár.
Az overnight forintpiacon a beáramlott több száz milliárd forintnyi spekulatív pénzt naponta helyezik el újra a jegybankban. A kamatok szerdán is 3-3,50 százalék között mozogtak.
Mivel az MNB devizaaukciói valószínűleg még napokig folytatódnak a jelenlegi tisztázatlan feltételek mellett, a kereskedők körében egyre erősödik az a gondolat, hogy szakmai fórum elé viszik a kérdést. Az MNB devizaaukcióit a jelen körülménynek között néhány kereskedő "komolytalannak" és "tarthatatlannak" nevezte.