A belföldi értékesítések árai 2002 januárjához képest 3,5 százalékkal emelkedtek, az exportértékesítéseké pedig 3,1 százalékkal csökkentek.
A belföldi értékesítések januári áralakulását a szokásostól eltérően elsősorban nem a hatósági áras termékkör árváltozásai, hanem a termelőiár-emelések határozták meg - áll a KSH jelentésében.
Egy év alatt az élelmiszer, ital, dohánygyártás ipari termelői árai 1,9 százalékkal emelkedtek. A feldolgozóipar termelői árai 0,3 százalékkal mérséklődtek. A gép-, berendezés gyártás termelői árai 2002 januárjához képest 1,2 százalékkal csökkentek az idén januárban.
Januárban a hatósági áras energiaszektorban összesen 1,2 százalékkal nőttek az árak, elsősorban a vízellátás áremelkedése miatt. Ezen belül a gőz és melegvízellátás 1,7 százalékkal, a víztermelés, -kezelés, -elosztásban, a nagyfogyasztóknál érvényesített korábbi mennyiségi engedmény miatt 11,4 százalékkal nőtt az árszint decemberhez képest.
Az általánosan jellemző januári termelőiár-emelések miatt a feldolgozóipari ágazatokban átlagosan 1,3 százalékkal emelkedtek az árak.
A súlyát tekintve meghatározó élelmiszeripari termelő ágazatok árszintje januárban átlagosan 1,4 százalékkal emelkedett, ezen belül az italgyártásban az átlagot meghaladó, 5,2 százalékos volt a növekedés, elsősorban a sör 10,4 százalékos termelőiár-emelkedése miatt.
A forintban mért exportértékesítési árak havi növekedése a feldolgozóipari ágazatokban 0,1-9,6 százalék között volt. Az ipari exportot meghatározó gépipari ágazatokban 0,3 százalékkal, az élelmiszeripari termékek esetében 2,3 százalékkal emelkedő árakat regisztráltak.
Az ipar belföldi értékesítése rendeltetés szerinti csoportjainak januári havi árváltozását az energiatermelő ágazatok átlag feletti, 2 százalékos árnövekedése jellemezte. A továbbfelhasználásra kerülő anyagok árszintje 1 százalékkal volt magasabb, mint egy hónappal korábban.
A beruházási javakat 0,8 százalékkal magasabb áron értékesítették, mint decemberben. A fogyasztási cikkek ára átlagosan 1,1 százalékkal nőtt egy hónap alatt, elsősorban a nem tartós fogyasztási cikkek árnövekedése miatt.