A döntés a piaci szereplők számára nehezen értelmezhető körülmények között született: a japán jegybank vezetői rendkívüli találkozójukon még nem határoztak az újabb állami beavatkozásról, de a váratlan ülést azonnal követő szokásos értekezletük után Fukui Tosihiko már bejelentette a döntést - közölte a BBC News Online.
Keddi közleménye szerint a japán központi bank eddig 1 billió jent fordított bankkonszolidációra, amit a most bejelentett 3 billiós tétel követ. A rendkívül drága állami beavatkozás azért szükséges, mert a japán bankrendszer összesen 25 billió jen névértékű vállalati részesedéssel rendelkezik, de a papírok piaci értéke ennél jóval alacsonyabb a több mint egy évtizede tartó defláció, a tőzsdék két-három évvel ezelőtti mélyrepülése és a rekordszámú vállalati csőd miatt.
A két évvel ezelőtt miniszterelnökké választott Koidzumi Dzsunicsiró a bankszektor - és vele együtt az egész gazdaság - problémáinak gyors megoldását ígérte, de eddigi reformjavaslatai részben saját pártja ellenállásán buktak el - emlékeztet a BBC. A reformok ugyanis sok olyan iparágat tönkre tennének, melyekben a Liberális Demokrata Párt politikusai érdekeltek. Elemzők szerint nem zárható ki, hogy a kormánypárt még idén visszahívja a miniszterelnököt.