Tudomásul kell venni a kilátásba helyezett EU-bírságot, bár elképzelhető, hogy az EU-nak az iraki háború miatt engedélyeznie kellene a küszöb átlépését - mondta a Handelsblattnak a tanácsadó testület elnöke, Wolfgang Wiegard. Ugyanakkor egyelőre nem látható világosan, hogy Németország számára a háború milyen anyagi következményekkel jár, tette hozzá a gazdasági szakember. Wiegard szerint a hivatalos 1 százalékos idei német GDP-növekedési előrejelzés még elérhető.
Káros a "drága olaj - gyenge dollár" kombináció
Bár Wiegard a maga részéről csak 0,6-0,7 százalékos növekedést tart reálisnak, ha az olajár négy negyedéven át 35 dollár körül mozog, az elképzelt 25 dollár helyett, ez a következő két évben Németország gazdasági növekedésében 0,3-0,3 százalékpontos visszaesést jelenthet.
A gazdasági szakember szerint további veszélyt jelenthet Németország számára az amerikai államháztartási hiány, amennyiben a dollár tovább gyengül miatta. Ha a dollár hirtelen tíz százalékot esik, a német reál-GDP növekedési üteme a csekély árverseny-képesség miatt a két egymást követő évben 0,2-0,2 százalékponttal csökkenhet, mondta Wiegard.
A korai EU-bővítés Németországot terheli
Wiegard szerint az uniós bővítés Németországra is terheket ró. A bővítéssel rosszabbodnak az Európai Központi Bank és az európai pénzügypolitikai feltételei. A szerkezeti inflációs különbségek tovább nőnek, és ezt különösen megérzi majd Németország. Pusztán közgazdasági nézőpontból Wiegard szerint a keleti kibővítés túl korai.
Németországban tavaly a GDP 3,75 százalékára nőtt az államháztartás hiánya a 2001-es 2,7 százalékról, és az Európai Bizottság szerint fennáll a veszély, hogy az idén is túllépi a 3 százalékos határt.