A napokban több amerikai nagyvállalat vezérigazgatójának javadalmazásáról döntenek. Miután mind a cégek eredménye, mind a részvényárfolyamok jelentősen csökkentek az elmúlt időszakban, sokakban felmerült, vajon a vezetők fizetése és bonusza hogyan alakul majd. Úgy tűnik, néhány cégnél már eljött a kijózanodás időszaka: ahogy a dolgozók létszámának csökkentése, úgy a vezetői bonuszok lefaragása sem okozott lelkiismeret-furdalást a döntéshozóknak.
Már másként motiválnak
A 2002-es eredmények ismeretében néhány vállalat már változtatot felsővezetői motivációs rendszerén. Erre példa Sandy Weill, a Citigruop első emberének esete, akit a cég 2001-es teljesítményéért még 17 millió dollárral jutalmaztak, a tavalyi év után semmit sem kapott. A társaság részvényeinek árfolyama ugyanis 30 százalékkal csökkent.
A világ egyik legnagyobb vegyipari vállalatának első embere, Sydney Taurel együtt sír és együtt nevet vállalatával. A vezérigazgató ugyanis jelképes, egydolláros fizetéssel rendelkezik, igaz, 350 000 részvényre kapott opciót abban az esetben, ha sikerül a papírok árfolyamát legalább 29 százalékkal növelni. Taurel példája nem egyedi, az egyik leggazdagabb és legismertebb cégvezetőt, Larry Ellisont - aki az Oracle alapítója és menedzsere - is hasonló javadalmazási rendszer keretében foglalkoztatják.
A cégvezetők többségének nőtt a jövedelme
Az átlagos felsővezetők jövedelme tavaly 10,1 százalékkal, 7,3 millió dollárra csökkent - áll egy a Standard & Poor's 500-as index cégeit vizsgáló tanulmányban. Ugyanakkor a felmérés tanúsága szerint ha a vállalatoktól közvetlenül kapott juttatásokat - vagyis a fizetést és a bónuszt - tekintjük, akkor az 3,7 százalékos növekedést mutat. A gyengébb teljesítmény tehát nem feltétlen párosult alacsonyabb fizetéssel, csak a bőkezűen szórt jutalomrészvények és opciók csökkentek némileg.
Egy másik adat még meglepőbb. A topmenedzserek jövedelmét vizsgáló Executive Compensation Index ugyanis 5,9 százados növekedést jelez. A majd hatszázalékos főnöki fizetésnövekedéshez képest a vizsgált cégek éves bevétele 0,9 százalékkal bővült.
Néhány cégnél ráadásul meglehetősen erőteljesen nőtt a csúcsvezető jövedelme a vállalat teljesítményétől függetlenül. Így például a gyengélkedő pénzügyi szektorban 1,2 százalékos növekedést felmutató Bear Stearns főnök, James Cayne összesen 19,64 millió dollárt kapott tavaly. Csaknem megháromszorozódott az egyik vezető kiskereskedelmi lánc, a Sears Roebuck első emberének, Alan Lacy jutalma, miközben a cég papírjainak értéke felére csökkent. A részvényopcióinak köszönhetően a csőd szélén táncoló Delta Airlines vezetője 13 millió dollárt kapott tavalyi teljesítményéért.
Az európai piacon is hasonló folyamatoknak lehetünk tanúi. A német-amerikai DaimlerChrysler topmenedzsereinek átlagos javadalmazása tavaly, több mint duplájára emelkedve, elérte a 3,9 millió eurót. A nagyvonalú jutalmakról azután döntöttek, hogy a 2001-es 662 millió eurós nettó veszteség 4,7 milliárd eurós nettó nyereségbe fordult. Ennek ára az volt, hogy bezárták a Chrysler hat amerikai üzemét, és 26 ezer alkalmazottól váltak meg.