Az év első három hónapjában 841 ezer vendég érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, akik 2,2 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma 5, a vendégéjszakák száma 6 százalékkal csökkent. A szállodák szobafoglaltsága átlagosan 31 százalékos volt, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva mintegy 4 százalékpontos csökkenést jelent.
A kereskedelmi szálláshelyek szállásdíjakból származó bevétele folyó áron 3 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.
Egyre kevesebb a külföldi vendég
Az év első három hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek külföldi vendégeinek száma 6 százalékos csökkenéssel 362 ezer volt. A külföldi vendégek 1,1 millió eltöltött vendégéjszakája 9 százalékos visszaesést jelent 2002 első negyedévéhez képest. A külföldiek által lefoglalt éjszakák száma a turistaszállók és az üdülőházak kivételével minden szállástípusban csökkentek.
A mintegy 65 százalékot kitevő Európai Uniós országok vendégéjszakáinak száma egytizedével esett vissza; a legnagyobb mennyiséget képviselő osztrák és német vendégéjszakák száma 16, illetve 13 százalékkal hanyatlott.
Az év első negyedévében a belföldi vendégek 3 százalékkal kevesebb (1,1 millió) vendégéjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. A csökkenés oka elsősorban a forgalom 85 százalékát adó szállodákban és panziókban tapasztalható visszaesés volt. A turistaszállókban a tavalyit alig meghaladó, az ifjúsági szállókban 10 százalékos, az üdülőházakban 74 százalékos forgalom-növekedést mértek a vizsgált három hónapban.
A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágban az év első három hónapjában az árak 9 százalékkal nőttek. Márciusban egy szállodai szoba ára átlagosan 10 200 forint volt. Ezen belül egy ötcsillagos szobáért 26 700 forintot, egy háromcsillagosért 6 400 forintot, míg egy egycsillagosért 4 200 forintot kellett fizetni.