A múlt héten számoltunk be arról, hogy a költségvetési törvény tervezete szerint jövőre 5 százalékkal csökkenne a táppénz, és 180 napról 30 napra szűkülne a passzív jogon igényelhető ellátás - ezzel a növekvő táppénzkiadásokat csökkentené és a táppénzcsalást nehezítené a kormány. A javaslatot az elmúlt napokban szakszervezeti és ellenzéki képviselők is bírálták.
A táppénzkiadások valóban nőttek az elmúlt két évben, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elemzése szerint ez elsősorban nem annak következménye, hogy többen igényelték az ellátást, hanem a reálbérek növekedésének és az egészségbiztosítási járulékfizetési felső határ megszüntetésének. A táppénz alapja ugyanis a teljes napi átlagkereset, függetlenül attól, hogy mennyit keres a biztosított.
A napilap információi szerint jövő héten kezdődnek az egyeztetések, amelyek célja olyan módosító javaslat kidolgozása, ami nem csökkenti a valóban betegeknek járó ellátást. Nem változtatnának viszont azon az elképzelésen, hogy aki a munkaviszonya megszűnését követő első három napban betegszik meg, csak 30 napig legyen jogosult táppénzre. Ez a változás természetesen nem érintené a kórházban ápolt betegeket, akik továbbra is jogosultak lesznek ápolásuk idejére a 60 százalékos táppénzre.