Megfenekleni látszik az a brüsszeli törekvés, amely az európai parlamenti képviselők javadalmazásának egységesítését célozza. Így könnyen lehet, hogy a magyar Európai Parlament képviselők kezdetben harmadannyit fognak keresni, mint az EU-intézményekbe felvételt nyerő magyar titkárnők.
Brüsszeli értesülések szerint a jelenlegi - 2004 júniusáig tartó - ciklusban már aligha kerülhet pecsét az EU-képviselők javadalmazását és jogállását egységesíteni hivatott tervezetre. Jelenleg a képviselők a saját országukban szokásos, 2964 és 10 974 euró között változó képviselői alapfizetést kapják. A tervezet lényege, hogy a tizenötökben a képviselői alapfizetés egységesen 8671 euróra változna.
A magyar "euróhonatyák" az egységes szabályozás hiányában, a Brüsszel által javasolt összeg alig tizedére, 772 eurós alapfizetésre számíthatnának. Ez nemcsak a német vagy francia kollégák javadalmazása mellett törpül el, de annak az összegnek is alig több mint harmadát jelenti, amelyre az Európai Bizottsághoz kerülő magyar titkárnők számíthatnak. Hazánkból 240 jelentkező kerülhet fel arra a listára, amelyről az uniós intézmények titkárnői kikerülnek. Ebben a kategóriában a havi alapfizetés 2322 euró.
A látványos anomáliára megoldást jelentene persze az is, ha a magyar országgyűlés a hazainál magasabb alapilletményt szavazna meg a Strasbourgba kikerülő képviselőknek. Az uniós rendelkezések ugyanis mindössze azt írják elő, hogy a képviselőknek nem fizethetnek kevesebbet a tagországok, mint az otthoniaknak. A kormányok politikai megfontolásból tartózkodnak magasabb illetmény megállapításától, így a tizenötökben ma jellemzően egyenlő a nemzeti és az európai képviselők fizetése. A kelet-közép-európai országok esetében azonban ez komoly aránytalanságot eredményezne.
Idehaza egyelőre nem született hivatalos javaslat a probléma kezelésére. Az európai képviselők választásáról szóló, jövő hétfőn plenáris szavazásra kerülő törvénytervezetben nem szerepel a javadalmazás kérdése, és a benyújtott módosító indítványok sem szólnak erről. Szakértők szerint ez részben azzal lehet összefüggésben, hogy mindeddig az unióban sem látszott világosan a reform iránya. Ezen a héten azonban szinte biztossá vált, hogy a képviselők javadalmazását és jogállását egységesíteni hivatott tervezetből 2004 nyaráig aligha lesz elfogadott törvény, a Világgazdaság szerint.