A kínai GDP a harmadik negyedévben 9,1 százalékkal nőtt a tavalyi harmadik negyedhez képest. Az ütem azt mutatja, hogy a világ hatodik gazdasága maga mögött tudja az atípusos tüdőgyulladás (SARS) következményeit. A második negyedévhez képest, amikor a SARS vírus több gazdasági ágazat fejlődését fékezte, a növekedés a harmadik negyedévben 2,4 százalékponttal volt nagyobb - mondta a szóvivő.
Elemzők szerint az új adatok miatt tovább nőhet az amerikai nyomás a kínai kormányzatra, hogy engedje lebegni a jüant. A jüan felértékelődése kifejezné Kína gazdasági erejét, és javítaná az amerikai exportőrök esélyeit, mondják. A kínai szóvivő utalt arra, hogy a gazdaságban továbbra is sok probléma van: vidéken lassan emelkednek a jövedelmek, ami régóta kerékkötője a gazdaságnak, és viszonylag nagy a munkanélküliség is. A befektetés és a fogyasztás eltérő alakulása a városok és a vidék között, az ipar termelés és az energiaszektor termelése közötti eltérés még hangsúlyosabbá vált. Mindebből a szóvivő azt a következtetést vonta le, hogy a nagy sebességre valló átfogó adatok ellenére nem lehet a kínai gazdaság túlhevülésének veszélyét emlegetni.
A harmadik negyedévi adatok az elemzői várakozások felső határát súrolják, és a negyedik negyedévre még gyorsabb növekedés esélyét sejtetik. Kínában a fogyasztói árak az első kilenc hónapban átlagosan 0,7 százalékkal voltak magasabbak, mint a tavalyi első kilenc hónapban, szeptemberben 1,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció, ami azt jelenti, hogy az infláció kezelhető tartományban mozog.
A tőkebefektetések - beleértve a kormány út- és erőmű építésre fordított kiadásait - 30,5 százalékkal nőttek az első kilenc hónapban, a tizenkét havi növekedés 26,5 százalékos volt szeptemberben, és Kína importja, főleg a növekvő nyersanyagszükséglet miatt, 40,5 százalékkal bővült a tavalyi első kilenc hónaphoz képest, ösztönzést adva más ázsiai gazdaságoknak is. A kiskereskedelmi eladások tovább élénkültek, és 8,6 százalékkal voltak nagyobbak, mint a tavalyi első kilenc hónapban. Szeptemberben 9,7 százalékos tizenkét havi bővülést mértek. Az ipari termelés szeptemberben 16,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.