Nemcsak a hiány mértéke lényeges, hanem a költségvetési újraelosztás terjedelme és szerkezete - mondta a Világbank igazgatója a Magyar Közgazdasági Társaság és az ICEG Európai Központjának konferenciáján.
Magyarországon az államháztartás újraelosztásának terjedelme meghaladja a GDP 52-53 százalékát, ez 10 százalékponttal magasabb, mint a csatlakozó ország átlaga, és legalább öt százalékponttal haladja meg a fejlett nyugat-európai országok átlagát. A magyar büdzsé hiányát nem lenne szabad a bevételek emelésével csökkenteni, azt a költségvetési kiadások lefaragásával kellene megvalósítani - vélekedett Bokros Lajos.
Magyarországon az elmúlt három évben nem volt sikeres a jövedelempolitika, az éves bérnövekedés messze meghaladta az átlagos termelékenységnövekedést. "Magyarország elkezdte kiárazni magát a világpiacról azon termékek tekintetében, ahol a munkaerőköltség számít" - mondta a volt miniszter.
Elhibázott lépés a minimálbér további növelése, a kormánynak fel kellene világosítani a szakszervezeteket arról, hogy a minimálbéren levő dolgozók tömegei fogják elveszíteni az állásukat. Káros a diplomás minimálbér intézménye, hiszen illúziókat és megalapozatlan várakozásokat kelt, túl magas fizetéssel sokan eleve nem kerülhetnek be a munkaerőpiacra - mondta Bokros Lajos.