Gémesi György MDF-es képviselő felszólalásában hiányolta a választási ígéretek betartását, továbbá látványos színjátéknak és "mutyizás" eredményének nevezte azt a 30 milliárd forintot, amit Medgyessy Péter miniszterelnök ígért pluszforrásként az önkormányzatoknak. Az ellenzéki képviselő, Gödöllő polgármestere szerint ebből az összegből csak a kormánypárti önkormányzatoknak jut. Gémesi György ugyanakkor pozitívumként említette az önkormányzati normatíva növekedésére való igényt, ám megjegyezte: a jövőben nem lesz érdemes polgármesternek lenni, hiszen átláthatatlan és forráshiányos lesz az önkormányzatok finanszírozási rendszere.
Toller László, MSZP-s képviselő, Pécs polgármestere későbbi felszólalásában úgy vélte, hogy az önkormányzati rendszer az egyik legkreatívabb terület, ugyanis kevés pénzből jól kell gazdálkodni, hogy mindenre jusson elég forrás. A kormánypárti képviselő megemlítette, hogy jól jönne most Pécs városának az az összeg, ami 13 év alatt elmaradt. Kovács Zoltán fideszes képviselő délutáni mesének minősítette Toller László szavait, és közölte: a büdzsé elsózott ételhez hasonlítható, amin már nem lehet javítani. Kétperces hozzászólásában mind Szabó Zoltán, mind pedig Kósáné Kovács Magda szocialista képviselő úgy vélte, hogy a sós ételek javíthatók. Szabó alapfokú szakácskönyvet ajánlott az elenzéki képviselőknek, míg Kósáné szerint krumplival csökkenthető a só hatása.
A délelőtti viták során szóba került még az egészségügy, a környezetvédelem és az oktatásügy finanszírozása is, amely időnként parázs hangulatot tudott kiváltani a néhány tucat jelen lévő képviselőből. A háromnegyed egykor megérkező László Csaba felszólalásában megemlítette, hogy az elmúlt másfél nap vitája nem hozott előrelépést. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy a költségvetés tavaly decemberi vitája során is nagyjából ugyanezek a kifogások merültek föl az ellenzék részéről - például az, hogy elszabadul az infláció, amely nem történt meg -, így a jelenlegi kritikákat is ennek fényében kell megtárgyalni.
Szászfalvi: Alig jut a kisebbségek támogatására
Szászfalvi László MDF-es képviselő szerint nem bankárokra van szüksége az országnak, hanem államférfiakra. "Sok mindent nem lehet gazdasági mércékkel mérni, és úgy látszik a költségvetési tervezetből, hogy nem fontos a határon túli magyarok, az egyházak és a kisebbségek támogatása"- tette hozzá. Ezeken a területeken nem az építkezés, hanem a rombolás éve lesz 2004, a jelenlegi költségvetési terv pedig hadüzenet a kisebbségek ellen - mondta Szászfalvi László. Kósáné Kovács Magda, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság tagja valótlannak és egy politikustól megbocsáthatatlan megnyilvánulásnak minősítette Szászfalvi László szavait. Kósáné hozzátette: a jövőben nem közvetlenül a szervezeteket, hanem az általuk szervezett programokat támogatja majd a költségvetés, éppúgy, mint az Európai Unióban.
Szent-Iványi István felszólalásában azokra a vádakra reagált, hogy hazánk nettó befizetővé válik az unióban. Az SZDSZ-es politikus felhívta az ellenzéki képviselők figyelmét arra, hogy számos olyan, nem pályázati jellegű támogatással is számolni kell, ami nem került be a költségvetésbe, így összesen mintegy 160 milliárd forintnyi bevétellel, míg 122 milliárd forintos kiadással kell számolni jövőre. Szent-Iványi István hangsúlyozta, ha jövőre nem sikerül elég pályázati pénzt lehívni, az nem a költségvetés hibája lesz.
Molnár Albert: Hozzá kell szoknunk az aszfaltszaghoz
2004-ben útépítéstől lesz hangos az ország, ahogy ezt már idén is megszokhattuk - kezdte hozzászólását Molnár Albert szocialista képviselő, aki szerint "hozzá kell szoknunk az aszfaltszaghoz". A politikus elmondta, hogy a büdzsé tervezete mintegy 500 milliárd forintot fordítana úthálózat-fejlesztésre és 15,5 milliárd forintot vasúti és logisztikai beruházásokra.