Volosin menesztését Mihail Hodorkovszkij Jukosz-elnök szombati letartóztatása óta valószínűsítették politikai elemzők. Volosin a letartóztatott milliárdos pártfogója, és a Jelcin elnöksége idején kialakult oligarchákból és politikusokból álló csoport, az úgynevezett Család utolsó tagja volt a Kremlben.
Volosin 1956-ban született Moszkvában, ahol 1978-ban szerzett diplomát a közlekedésmérnöki főiskolán, 1986-ban pedig a külkereskedelmi akadémián. Pályafutását mozdonyvezető-helyettesként, brigádvezetőként kezdte, 1986-ban azonban az orosz konjunktúrakutató intézet tudományos munkatársává nevezték ki, 1992-ben pedig már osztályvezető-helyettesként dolgozott.
Az orosz piacgazdaság kialakulásának első éveiben - 1992 és 1997 között - több részvénytársaság vezetője volt. 1997-ben, Borisz Jelcin elnöksége idején nevezték ki az elnöki hivatal vezetőjének tanácsadójává, a következő évben helyettesévé, 1999-től pedig már maga állt a hivatal élén. Volosin ez utóbbi tisztségeiben az elmúlt évtized vadprivatizációjában meggazdagodott újgazdag vállalkozói réteg legbefolyásosabb támogatója volt.
Medvegyev, az elnöki hivatal új vezetője - aki Putyin szentpétervári csapatának legfiatalabb tagja, 1965-ben, Leningrádban született - eddig Volosin első helyetteseként dolgozott: ő szervezte Putyin munkabeosztását, találkozóit, útjait. Putyin immár 12 éve ismeri. A leningrádi állami egyetem jogi karán végzett és később ott dolgozó, kandidátusi fokozatot és docensi címet elérő Medvegyev tehetségére Putyin a polgármesteri hivatal külkapcsolati bizottságának elnökeként figyelt fel: Medvegyev 1991-től a bizottság szakértője.
1999-ben, amikor Putyin kormányfő lett, Medvegyevet a kormányapparátus helyettes vezetőjévé nevezték ki. 1999 decemberétől - az akkor ügyvezető orosz elnök Putyin alatt - az elnöki adminisztráció vezetőjének helyettese. Medvegyev Putyin legbizalmasabb köréhez tartozik, ő vezette 2000-ben a későbbi elnök választási stábját. Egyes értesülések szerint Medvegyev nem érzi otthon magát a Putyin körét alkotó volt KGB-sek között.
Közben a Jukosz részvényeinek nagy részét közvetve - két off-shore cégen keresztül - birtokló Menatep csoport elnökségének tagjai intenzív lobbitevékenységbe kezdtek az amerikai, brit és német kormányoknál a Jukosz megmentése érdekében - írja a BBC News Online.