Intervencióval is zaklatott forintpiac

Vágólapra másolva!
A pénteki kereskedés alatt a piac szereplőinek valószínűleg megfordult a fejében az a gondolat, hogy semmi sem változott a decemberi forint elleni spekuláció óta: reggel a hazai fizetőeszköz meredek gyengüléssel nyitott az euróhoz képest, mintegy öt forinttal gyengébben a csütörtöki hivatalos kereskedési idő végénél tapasztalt szintnél. Délelőtt az euró árfolyama 270 forint fölé is emelkedett, majd a leendő pénzügyminiszter szavai után kismértékben gyengült. A Budapesti Értéktőzsdén sem volt optimista hangulat, a főbb részvények árfolyama gyengült, legjobban, 5 százalékkal, a Richter-papírok estek.
Vágólapra másolva!

Az euró reggel a piac nyitásakor 268 forintot ért, ami komoly forintgyengülés a csütörtöki hivatalos záráskor tapasztalt 262/263 forintos szinthez képest. Elemzők szerint a gyengülés egyrészt annak köszönhető, hogy a zaklatott piacon ismét feltűntek a spekulánsok, másrészt a gyengülés hatására életbe léptek az ún. stop-loss - veszteségcsökkentő pozíciók -, ami további gyengülést okozott. Ezt némileg ellensúlyozták a forintvételi ügyletek, amely kereskedők szerint a hazai exportőrök megbízásából történtek a piacon. Délelőtt a forint elérte a 270-es szintet az euróhoz képest, amit csak a leendő pénzügyminiszter szavai tudtak ismét a 268 forintos árfolyamra erősíteni.

Draskovics Afrikából interveniált

A kijelölt pénzügyminiszter péntek délutáni nyilatkozatának hatására ugyanis mintegy tíz percen belül 267,30/60 forintig gyengült az euró a 270 forintos árfolyamhoz képest.

A leendő szaktárcavezető intervenciója nem volt rendhagyó: kenyai szabadsága alatt telefonon adott interjút a távirati irodának, melyben hiteles gazdaságpolitikát ígért. Szakértők szerint a jelenlegi események tükrében a kormányzati kommunikáció nem vizsgázott kimondottan jól. A külföldi elemzők többsége azt várja Draskovics Tibortól, hogy a nyilvánosság elé lépve határozott, konkrét és hihető elképzeléseket fogalmazzon meg az elkövetkezendő fél év lépéseiről.

A tőzsdei gyengülésre nem volt hatással a nyilatkozat

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) egész nap borús hangulat uralkodott. A BÉT vezető mutatója, a BUX index 100 pontot meghaladó veszteséggel nyitott, amit zárásra 161 pontra növelt. A BUX gyengüléséért elsősorban a Richter-részvények a felelősek, a gyógyszeripari papírok árfolyama napközben öt százalékot meghaladó mértékben gyengült, és végül 800 forintos gyengüléssel, 24 200 forinton zárt. Az OTP-részvények árfolyama 2800 forinton fejezte be a kereskedést, mintegy 2 százalékos csökkenéssel. A Matáv papírjainak árfolyama 15 forinttal csökkent 810 forintra, a Mol-részvények árfolyama viszont emelkedett, 60 forinttal 6440 forintra. Emelkedett az Egis részvényeinek árfolyama is, 70 forinttal 8525 forintra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!