A szociális juttatásokat vonják meg a britek az új uniós munkaerőtől

Vágólapra másolva!
A brit kormány engedélyezi az új EU-tagállamokból érkező személyek munkavállalását, ám átmenetileg korlátozni fogja, hogy igénybe vegyék a szigetország szociális juttatásait - jelentette be a brit belügyminiszter hétfőn. A brit kormány évi 5-14 ezer munkavállalóra számít az újonnan csatlakozó országokból, ám szakértők szerint ennél jóval többet akarnak majd munkát vállalni Nagy Britanniában.
Vágólapra másolva!

David Blunkett a brit parlament alsóházában ismertette a kormányzati intézkedéscsomagot. Ennek keretében legalább két évig megvonják a jóléti juttatásokra - köztük a munkanélküli, gyermeknevelési segélyre, az egészségügyi és lakhatási támogatásra - való jogosultságot a májusban csatlakozó tíz uniós tagállamból érkező munkavállalóktól.

Hollandia szigorúbban védi munkaerőpiacát/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20040213hollandia.html

A tíz új tagország állampolgárainak két évig vagy akár hosszabb ideig is maguknak kell fedezniük társadalombiztosítási költségeiket. Amennyiben erre nem képesek, el kell hagyniuk az országot - fejtette ki Blunkett a képviselők előtt. London ezen túlmenően megvonja a kelet-európai személyektől a munkavállalási jogot, amennyiben úgy látja, hogy az érkezők nagy száma destabilizálja a brit munkaerő-piacot.

Akár 40 ezren mehetnek évente Nagy Britanniába

Az intézkedések másik fő elemét egy nyilvántartási rendszer képezi, amelyben rögzítik a munkavállalás helyét és a munkáltató nevét, és amelynek segítségével ellenőrizni tudják a külföldi munkaerő jelenlétét. Kormányzati kimutatások szerint nem valószínű, hogy London élni fog a munkavállalás korlátozásának jogával, mivel Nagy-Britannia évente csupán 5-13 ezer bevándorlóra számít az új tagállamokból. A Migration Watch UK nevű, magát függetlenként meghatározó agytröszt viszont akár 40 ezer munkavállaló megjelenésével számol a fenti országokból.

Nagy-Britannia korábban jelezte, hogy az országnak szüksége van külföldi munkaerőre. Másfelől el kívánja kerülni, hogy a szociális ellátórendszer juttatásaival való visszaélés szándékával érkezzenek területére bevándorlók. A szigetországban gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság van, miközben több százezer állás vár betöltésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!