Megszaporodtak a fúziók a régióban

Vágólapra másolva!
A PricewaterhouseCoopers (PwC) szakértői szerint Közép-Kelet-Európában 2003-ban jelentősen erősödött a fúziós és felvásárlási tevékenység, miközben világméretekben inkább a stagnálás volt a jellemző, és Nyugat-Európában is csak minimális volt a bővülés.
Vágólapra másolva!

A felmérésről

A PwC Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon, Oroszországban, Romániában, Szlovákiában és Szlovéniában vizsgálta a piacot.

A magánszférában létrejött tranzakciók vizsgálata alapján a PwC a fúziós és felvásárlási piac méretét Közép-Kelet-Európa 9 államában 38,6 milliárd dollárra becsülte 2003-ban, ami messze meghaladja a 2002-es 17,7 milliárd dollárt - mondta Dezse Margaret vezető partner a könyvvizsgáló és tanácsadó cég keddi tájékoztatóján.

Közép-Kelet-Európában a tranzakciók átlagos értéke tavaly 39,1 millió dollárra emelkedett a 2002-es 21,7 millió dollárról.

Magyarországon a piac becsült értéke 2,6 milliárd dollár volt 2003-ban, ez 36 százalékos növekedés az előző évhez képest. A tranzakciók száma viszont 29 százalékkal csökkent (128 darab volt) 2002-höz képest.

Hazánkban 2002-ben mindössze egy 100 millió dollárt meghaladó tranzakció zajlott le, 2003-ban viszont már négy. Az összes tranzakció átlagos értéke 33,5 millió dollár volt, míg a régióban ez a szám 39,1 millió dollár.

Tavaly összesen hét, Magyarországról külföldre irányuló ügylet zárult le. Ez a szám megegyezik a 2002-es adattal, ugyanakkor a magyar cégek befektetéseinek értéke jelentősen nőtt, a 2002-es 50 millió dollárról hozzávetőleg 460 millió dollárra. A magyar társaságok fő célterülete Horvátország, Lengyelország, Oroszország, Szlovákia és Szlovénia volt. A legnagyobb külföldi befektetéseket a Mol hajtotta végre - derül ki a PwC [origo]-hoz eljuttatott közleményéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!