A nonprofit szervezetek bevételeik legnagyobb részét alaptevékenységükből, illetve állami támogatásból szerzik - derül ki a Központi Statisztikai hivatal a szektorral foglalkozó legfrissebb kiadványából. A nonprofit szektor főbb statisztikai jellemzői 2001 című kiadvány szerint három évvel ezelőtt a civil szervezetek bevételeinek 35 százaléka alaptevékenységéből, 34 százaléka állami támogatásból, 16 százaléka gazdálkodási tevékenységből, 14 százaléka magántámogatásból, 1 százaléka pedig egyéb forrásból származott.
Az APEH legfrissebb, szintén 2001-es adatai szerint a hazai vállalkozásoknak csupán 7,8 százaléka, összesen 23 260 cég élt az adományozásból származó adókedvezmény lehetőségével, az adófizető állampolgároknak pedig mindössze 2,3 százaléka, 102 000 ember adakozott. A magánadományok összegét az előző év adataival összevetve kiderül, hogy az összeg éppen csak az infláció arányában bővült.
A Nonprofit Információs és Oktató Központ szakértői szerint a helyzet valójában ennél kicsit kedvezőbb, mert sokan még elkerülik az intézményesített adakozási formákat, mert egyszerűbbnek, biztonságosabbnak, szerényebbnek találják, ha bárminemű adminisztráció nélkül, "zsebből" adnak kisebb-nagyobb összegeket, adományokat a rászorulóknak.