A KSH gazdaságkutató intézetének csütörtökön közzétett felmérése szerint májusban a magyarországi kis- és középvállalatok többsége továbbra is bizakodó, mind az ország, mind saját vállalkozása fejlődését reális lehetőségként értékeli. A magyarországi multinacionális nagyvállalatok gazdasági várakozásai másfél éve most a legkedvezőbbek - áll a felmérésben.
A 100 legnagyobb vállalat konjunktúra indexének értéke a decemberi mélyponthoz képest 10 százalékponttal emelkedett, két éves maximumán áll. A havi bizalmi mutatók tendenciájának javulását a reálgazdaság folyamatos és tartós élénkülése hitelesíti - áll az összeállításban.
A TOP-100 vállalatok több mint háromnegyede javulónak ítéli Magyarország gazdasági kilátásait, a pesszimista várakozások aránya 3 százalékra csökkent. Saját vállalkozásuk javuló működési feltételeivel számol a második félévben a nagyvállalatok 47 százaléka. Tevékenysége bővítését prognosztizálja 53 százalékuk.
A nagyvállalatok 52 százaléka a kedvező beszerzési feltételek fennmaradását várja. A második félévben a belföldi kereslet mérséklődésével számol 16 százalékuk, változatlanságát 50 százalékuk prognosztizálja. Minden második nagyvállalat a külföldi kereslet növekedésére számít, és fél éven belül kedvező vagy kiegyensúlyozott külpiaci értékesítésre számít döntő többségük.
Pénzügyi helyzetének javulásával a nagyvállalatok 15 százaléka számol, míg 29 százalék tart fél éven belül a pénzügyi nehézségek erősödésétől.
A nagyvállalatok előrejelzése szerint az idén a fogyasztói árak átlagos növekedés eléri a 6,2 százalékot, decemberi prognózisuk fél százalékponttal 6,1 százalékra nőtt. Éves értékesítési árprognózisuk 3,8 százalék, a hatósági áremeléseket érvényesíteni kívánják saját áraikban.
A kis- és középvállalkozói (kkv) szektor többsége továbbra is bizakodó, bővülő tőkebeáramlásra és nemzetgazdasági szinten a feltételek és az eredmények javulásában bíznak. A szektor inflációs várakozása májusban 6,8 százalék volt, decemberre vonatkozó előrejelzésüket 7 százalékra növelték.