A Zsolna mellett felépítendő gyár körül egyre zavarosabb helyzet alakul ki. Egyrészt azért, mert a szlovák parlament kötelezte a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a dél-koreaiakkal megkötött szerződéseket, amelyek közzétételéhez azonban a beruházók aligha fognak hozzájárulni. Ha Pozsony ennek ellenére ezt mégis megtenné, akkor az üzleti titok megsértése okán a Hyundai súlyos pereket akaszthat a szlovák kormány nyakába.
A Hyundai leányvállalata, a KIA-Motors 700 millió eurós beruházással tervezett gyárában évente 200 ezer személygépkocsi készülne. Az autógyár közel négyezer embernek adna majd munkát. A magas szlovákiai munkanélküliséget tekintve ez igen kedvező, ezért a kormány, korábbi hírek szerint, már az építkezés első évében legalább 1,5 milliárd koronát elérő kedvezményekben részesíti a dél-koreai beruházót. Az uniós szabályokhoz igazodva a kedvezmények 15 százalékos felső határát nem lépi át, ám összesen így is 4,2 milliárd korona kedvezményt szán a beruházónak.
Az autógyár sorsát megkérdőjelező másik körülmény, hogy nem halad a gyár felépítéséhez szükségek telkek felvásárlása, pedig a gyár alapkövét már április elején lerakták. Eddig a szükséges terület 35 százalékát sikerült felvásárolni. Az állam által felkínált telekárakat a tulajdonosok keveslik, a jelek szerint még a Pavol Rusko gazdasági miniszter által utoljára kínált, négyzetméterenként 146 koronás árral sem hajlandók beérni.
Zsolna polgármestere szerint az autógyár kivonulásáról ugyan még nem döntöttek, de a gyár szlovákiai képviselői, "talán egyenesen Szöulból, már kaptak bizonyos utasításokat, hogy bírálják felül álláspontjukat a telektulajdonos polgárok szabotőr magatartása miatt" - idézte a SITA hírügynökség csütörtökön Slotát, aki jelezte: tárgyalni kíván Mikulás Dzurinda kormányfővel, hogy az állam fizessen többet a telkekért. Jóllehet, Slota a 146 koronát méltányosnak találja, mégis úgy látja, hogy gyorsan árat kell emelni, különben a rendkívüli kedvezményekben részesült beruházók kivonulnak.
Slota egyszersmind megfenyegette a "legnagyobb szlovákiai beruházást akadályozó" telektulajdonosokat a kisajátítás lehetőségével, másfelől a népharaggal is. - A koreaiak esetleg újragondolják, maradjanak-e, vagy inkább nem. Ha úgy döntenek, hogy elmennek, ezeket az embereket honfitársaink darabokra fogják tépni - idézte szavait a TASR hírügynökség.