A gazdasági tárca szerint sem tartható a jelenlegi gázár-képzés

Vágólapra másolva!
Az import-alapú gázár-képzésre csak fokozatosan, 5-6 év alatt lehet áttérni, és a piacnyitás is csak több lépcsőben valósulhat meg; az első ütemre 2002-ben kerülhet sor - áll a Gazdasági Minisztérium javaslatában. A tárca elképzelése szerint az átmeneti időszakban a Mol finanszírozná a növekvő szociális kiadások egy részét.
Vágólapra másolva!

A minisztérium javaslata szerint a jelenlegi árképzési gyakorlat - bár alacsonyabb fogyasztói árat tesz lehetővé - hosszú távon nem tartható. Ugyanakkor a tárca szerint az azonnali áttérés az importárat követő rendszerre olyan nagymértékű fogyasztói áremelést eredményezne, ami nincs összhangban a kormány inflációs célkitűzéseivel.

A Gazdasági Minisztérium azt javasolja, hogy a fokozatos áttérés 4-5 éve alatt a Mol fizessen rendkívüli támogatási hozzájárulást a költségvetésnek a szociális kiadások emelkedése miatt. Az új gáztörvény előírná azt is, hogy az import-alapú gázár teljes körű bevezetéséig a belföldi bányavállalkozók földgáz-termelésük mekkora hányadát lesznek kötelesek a közüzemi ellátás részére felajánlani.

A tárca azt indítványozza, hogy a kormány a Mol Rt.-vel közösen dolgozza ki az átállással kapcsolatos ütemtervet.

A Mol Rt. azt szeretné elérni, hogy 2002-től teljesen nyitott legyen a gázpiac, ami biztosítaná az import-alapú árképzést. A jelenlegi hatósági árszabályozás ugyanis a társaságnak tavaly 117 milliárd forintos, idén az első negyedévben pedig több mint 35 milliárd forintos veszteséget okozott.

A Mol igazgatósága a közelmúltban döntött arról, hogy eladja a táraság gázüzletágát, vagy annak egy részét, a kabint pedig többször is nyilvánosságra hozta, hogy megvásárolná azt. A Mol vezetői ugyanakkor úgy nyilatkoztak, hogy bármilyen áron nem értékesítik az üzletrészt, és az esetleges akvizíciók finanszírozása miatt sincsenek eladási kényszerben.

(MTI)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium

Mol

Korábban:

A kormány meg akarja venni a Mol gázüzletágát
(2001. május 16.)

Mol: több mint 10 milliárd veszteség az első negyedévben
(2001. május 15.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!