Szeptemberben lejár az ÁPV felügyelőbizottsági tagjainak, köztük a parlamenti pártok delegáltjainak mandátuma. Ez pedig alkalmat adhat arra, hogy az FKGP új tagot küldjön a testületbe az úgynevezett "kazettaügyben" gyanúsítottként szereplő Benczéné Tóth Judit helyett. (Mint ismert, a gyanú szerint Benczéné kenőpénzt adott át az ügyben szintén hivatalo- san meggyanúsított Torgyán Attilának, az FKGP-elnök fiának. Értesüléseink szerint Benczéné tagadta ezt a kihallgatásakor.)
A váltás annál is inkább elképzelhetőnek tűnik, mert - amint szakértők tájékoztatták lapunkat - a pártdelegáltakat nem az elnökség vagy az elnök, hanem a parlamenti frakció nevezheti meg. Vagyis az FKGP esetében elvileg a Torgyán Józseffel szemben állók élhetnek majd ezzel a jogosítvánnyal.
A Magyar Hírlap hivatalosan meg nem erősített értesülései szerint fideszes körökben felvetődött az is, hogy még mandátumának lejárta előtt visszahívatnák Benczénét a testületből, s egy fideszes tagot küldenének helyette. (Ebből a szempontból jelzésértékű lehet, hogy a kisgazda Szűcs Zoltán halála után a fideszes Papcsák Ferenc került májusban az ÁPV igazgatóságába.)
A felügyelőbizottságban különben van egy másik "kisgazda-kötődésű" tag is, amennyiben a mostani elnök, Sipos Árpád az előző parlamenti ciklusban még e pártot képviselte a testületben.
A kormányváltás után azonban már az erre jogosult szervezet, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelöltjeként lett a bizottság elnöke. Sipos Árpád, akinek mandátuma már július végén lejár, arról tájékoztatta a Magyar Hírlapot, hogy ismét őt jelölik elnöknek, s erről az ÁSZ elnöke már egyeztetett is a miniszterelnökkel. Az elnökjelöltet különben az Országgyűlés szakbizottságainak is meg kell hallgatniuk. A sort a költségvetési bizottság kedden kezdi Sipos meghallgatásával.
Egyelőre kérdéses, hogy meddig működik még a felügyelőbizottság. A tervek szerint ugyanis ősszel megszüntetik magát az ÁPV Rt.-t. Erről egy új törvény rendelkezik majd, amit most készít elő a kormányzat.
Stumpf István, a területet felügyelő kancelláriaminiszter februárban azt mondta, hogy az ÁPV megszüntetésére várhatóan október végén kerül sor. A költségvetési bizottságnak adott tájékoztatásából akkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy - az ellenzék tiltakozása ellenére - az ÁPV Rt. helyett létrehozandó új cég felügyelőbizottsága másképpen épül majd fel, s abban már nem képviseltetik magukat a pártok.
Ellenzéki körök amiatt aggódnak, hogy már meg sem újul az ÁPV felügyelőbizottsága: a kormánypártok elhúzzák az időt a cég megszüntetéséig.
Elvileg felvetődhet, hogy az ÁPV csak a tervezettnél később szűnik meg. Az eredeti menetrend szerint ugyanis még az első félévben a parlament elé terjesztették volna az új törvényt. Erre azonban már csak ősszel kerülhet sor, hiszen az Országgyűlés a héten nyári szünetre "vonul".
A Miniszterelnöki Hivatalban mindenesetre azt a választ adták, hogy a törvény-előkészítés teljesen rendben folyik, s a kormányzat nem tervez csúszást.
Daróczi Dávid
(Magyar Hírlap)