A texasi Austinban tartott sajtótájékoztatón Bush a döntését azzal indokolta, hogy az amerikai gazdaság a növekedés lelassulásának aggasztó jeleit mutatja, ezért olyan embert keresett a pénzügyminiszteri posztra, aki kiterjedt tapasztalattal rendelkezik mind a kormányzati munkában, mind az üzleti életben.
A Reuters hírügynökség elemzésében megjegyzi: ifjabb Bush jelentős meglepetést okozott O'Neill jelölésével, mert a pénzügyi szakember köztiszteletnek örvend a demokraták körében, és pragmatikus, független szakértőként ismert. Személye azért is meglepő választás, mert nem rendelkezik tőzsdei tapasztalatokkal, ami az esetleges pénzügyi válságok egy részének kezelésekor problémát jelenthet.
A szenvedélyes demokrataként ismert George Becker, az Acélmunkások Amerikai Szövetségének elnöke, aki tíz éven keresztül állandó tárgyalópartnere volt a leendő pénzügyminiszternek, azt mondta: O'Neill szavatartó és megbízható ember.
O'Neill kormányzati tapasztalatai jelentősek: tagja volt a republikánus Ford elnök adminisztrációjának, majd Carter demokrata elnök is marasztalta. Clinton gazdaságpolitikájának alakításában is részt vett: kiállt a benzin adótartamának növelése mellett, ami a '90-es évek elején segített a költségvetési hiány és az energiafogyasztás csökkentésében. Ráadásul O'Neill gazdaságpolitikai prioritásai között régóta az első helyen szerepel a költségvetési egyensúly, ami némileg ellentmond Bush adócsökkentési ígéreteinek.
Korábban a leendő pénzügyminiszter többször kritizálta Alan Greenspant, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nagy hatalmú elnökét, mert véleménye szerint a gazdasági növekedés lassulása annak a következménye, hogy a Fed túl magasan tartja az alapkamatot.
Bemutatkozó sajtótájékoztatóján Austinban O'Neill - megpróbálván eloszlatni a republikánusok személyével kapcsolatos kétségeit - elmondta: mindenben támogatja Bush megválasztott elnök gazdaságpolitikáját. Továbbra is kitartott amellett, hogy a Fed alapkamatai magasak, de hozzátette: Greenspannel azóta jó barátok, mióta együtt dolgoztak a Ford-adminisztrációban. Végül megerősítette, hogy a monetáris politika irányítása a Fed feladata, amibe a jövőben nem fog beleszólni.
A Reuters megjegyzi: Paul O'Neill minden bizonnyal Richard Cheney megválasztott alelnök javaslatára lesz a Bush-kormány pénzügyminisztere.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma
Korábban:
Bush megkezdte a kormányalakítást
(2000. december 19.)