A Gazdasági Minisztérium 4668 gazdálkodó szervezet adatait dolgozta fel. Ennek alapján idén a múlt év első félévéhez képest minden vállalati kategóriában nőtt a magas kapacitás-kihasználtságú cégek, és csökkent az alacsony tőkehasznosítású gazdálkodó szervezetek aránya.
A tárca kimutatása szerint a múlt év első félévéhez képest a magas kapacitás-kihasználtságot tekintve a mezőgazdaságban történt a legnagyobb pozitív irányú változás, és ugyanez a tendencia figyelhető meg a feldolgozóiparban és az építőiparban. A mezőgazdaságban működő vállalkozások 59,5 százaléka tartozott az első félévben a magas kapacitás-kihasználtságú cégek közé.
A vállalatok kapacitás-kihasználtságát tekintve 11 százalékpontos különbség figyelhető meg a legkedvezőbb helyzetben lévő közép-magyarországi, illetve a legkedvezőtlenebb mutatóval rendelkező észak-magyarországi régió között. Egy évvel korábban az eltérés 15 százalékpontos volt, ami az alacsony, illetve a magas kapacitás-kihasználtságú cégek közötti különbség szűkülését jelenti. Az első félévben valamennyi földrajzi régióban nőtt a kedvező tőkehasznosítású cégek aránya. A cégek kapacitás-kihasználtságának javulását jelzi, hogy minden régióban csökkent az alacsony kategóriába tartozók aránya.
A minisztérium felmérése szerint a kapacitás-kihasználatlanság legfontosabb okai továbbra is az alacsony belföldi kereslet, a külföldi kereslet hiánya, és a tőkehiány. Az ágazati sajátosságokat tekintve a mezőgazdasági üzemeknél a tőkehiány súlya a leginkább meghatározó. Az építőiparban, a kereskedelemben és a szállításban, raktározásban az alacsony belföldi kereslet eredményez kapacitás-kihasználatlanságot.
(MTI)
Ajánlat: