Kiigazítatlan adatok alapján a termelés tavaly júniushoz képest 9 százalékkal nőtt, az első hat hónapban 8,7 százalékkal haladta meg a 2000 első féléves szintet.
Májusban az építőipar termelése szezonálisan és munkanap-korrekcióval kiigazítva 21,6 százalékkal emelkedett egy év alatt, és 13,7 százalékkal az egy hónappal korábbi szinthez képest. A hivatal korábbi közlése szerint tavaly júniusban a termelés 9,5 százalékkal nőtt 1999 májusához képest.
Az építőipari termelés értéke folyó áron júniusban 104,7 milliárd forintot tett ki, szemben a 2000. májusi 96,6 milliárd forinttal. Az év első hat hónapjában a termelés értéke 458,1 milliárd forint volt.
A KSH tájékoztatása szerint a legnagyobb építőipar alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének volumene 10 százalékkal emelkedett tavaly júniushoz képest (az első hat havi bővülés 6,4 százalék volt az egy évvel korábbi bázissal összevetve).
Az idén júniusban a befejező építés teljesítménye 43 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az épületgépészeti szerelés termelése viszont 11,6 százalékkal elmaradt a tavaly júniusitól. Míg az épületek építése 30,4 százalékkal emelkedett, addig az egyéb építményeké 15,1 százalékkal elmaradt a 2000. júniusitól.
Az árvíz utáni újjáépítésben javarészt helyi vállalkozókkal dolgoztattak
Az első félévben jelentős mértékben emelkedett a közép-magyarországi és az észak-alföldi székhelyű szervezetek teljesítménye, 16,6 illetve 13,6 százalékkal. A közép-dunántúli és az észak-magyarországi cégeknél 5,9 illetve 9,4 százalékos visszaesést regisztráltak.
Az alföldi székhelyű építőipari cégek átlagosnál magasabb termelésnövekedése az árvíz utáni újjáépítés következménye. A Tisza környékén jelentős számban helyi vállalkozókkal végeztették el az építési munkákat.
Az építőipari vállalkozások júniusban az egy évvel korábbinál 3 százalékkal magasabb volumenű új szerződést kötöttek, az évkezdettől halmozott adat 18,2 százalékkal haladta meg a 2000. január-júniusit. A szerződésállomány volumene a hó végén csaknem kétszerese volt a tavaly júniusinak, köszönhetően annak, hogy az épületek szerződésállománya 43,4 százalékkal, az egyéb építményeké 128 százalékkal nőtt.
Az építőipari tevékenység költségalapon számított árai júniusban 11,8 százalékkal emelkedtek a 2000. júniusihoz viszonyítva, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 11,7 százalékkal nőttek egy év alatt. Az építőipari árak júniusban 0,4 százalékkal emelkedtek májushoz képest.
(MTI)
Ajánlat: