Nem szűnik a lakásárak emelkedése annak ellenére sem, hogy hónapok óta rendkívül lecsökkent az értékesítés üteme. A GKI Rt. adatai szerint jövőre várhatóan 10 százalékkal emelkednek átlagosan az ingatlanárak. Az új építésű otthonok drágulása intenzívebb, 11-12 százalékos, a régieké valamivel elmarad ettől.
Mindez azt jelenti, hogy nagyjából az inflációval megegyező mértékben emelkedik az ingatlanok ára, tehát reálértéken nem lesz változás - magyarázta a Népszava kérdésére Hegedűs Miklós, a GKI Rt. ügyvezető igazgatója. Az árnövekedés természetesen ebben az esetben is differenciált lesz.
A lakásárakat egyébként - kisebb-nagyobb mértékben - nyilvánvalóan befolyásolja majd a forint erősödése is. A külföldről beszállított lakásfelszerelési tárgyakért, így például a kazánokért az eddiginél kevesebb forintot kell majd adni. Ebből következik, hogy a befektetett összeg alacsonyabb lesz, de az nem valószínű, hogy ez a megtakarítás nagymértékben lesz érezhető a vásárlók számára - mondta Hegedűs Miklós. Ez valójában azt jelenti, hogy a nemzeti valuta erősödéséből származó haszon a befektetők, az építőipari vállalkozók zsebébe vándorol majd.
A forint erősödéséből adódik egyébként az is, hogy megdrágulnak az ingatlanok a külföldiek számára. Ezzel együtt is jó befektetésnek tűnik számukra a magyarországi ingatlan megvásárlása, hiszen továbbra is lényegesen kedvezőbben jutnak hozzá, mint saját országukban.
A GKI igazgatója szerint egyébként nincs szoros összefüggés a lakások keresettsége és ára között. Nem lehet tehát arra számítani, hogy ha kevesebben érdeklődnek az eladásra kínált lakások iránt, akkor az jelentősen lenyomja az árakat.
Továbbra is pang a piac, kevesen keresik az ingatlanokat, s a hozzájuk kapcsolódó hiteleket is - szögezte le a Raiffeisen Bank ügyvezető igazgatója. Rácz Tibor elmondta: kisebb fellendülés legfeljebb a pesti oldal közepes árú lakásaiban - azaz a hozzávetőlegesen 250 ezer forintos négyzetméteráron hozzáférhetők esetén - tapasztalható.
A 10 százalékos emelkedéssel egyébként az ingatlanpiac szinte valamennyi szakértője egyetért. Az 1998-as orosz gazdasági válságot követő ingatlanbummra, s az azzal járó 30-40 százalékos drágulásra nem kell számítani.
Mind a régi, mind az új lakások esetén egyértelműen 10 százalék körüli emelkedéssel számol Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő gazdasági elemzője is. - Egyelőre rendkívül magas a különbség az új lakások és a régiek vásárlásához igényelhető banki hitelek kamata között. Ősztől azonban a használt otthonok hiteleiért a jelenlegi 16 helyett már csak 12 százalékos kamatot számítanak a pénzintézetek, s emiatt bizonyosan emelkednek az árak - magyarázta az elemző.
Ám most is érvényes az a korábbi tendencia, hogy csak azok tudnak hitelt felvenni, akik az átlagnál magasabb jövedelemmel rendelkeznek. Ezzel együtt a kamatcsökkenés bizonyos mértékben kiszélesíti az igénylők és a vásárlók számát - tette hozzá.
Ösztönzően hat az ingatlanárak emelkedésére az uniós csatlakozás is, igaz, ez a felzárkózás egyelőre nem teljes - mondta Nagy Márton. Elfogadhatóbb, ha nem közvetlenül a taggá válás előtt emelkednek 50-60 százalékkal az árak, hanem addig - inkább több alkalommal -, de csak 10-15 százalékkal kell többet fizetni ugyanazért az ingatlanért.
Holubár Zita
(Népszava)
Ajánlat:
Ingatlan
(az Üzleti Negyed rovata)