A BBC televízió politikai magazinműsorának adott vasárnapi nyilatkozatában a magyar származású amerikai üzletember emlékeztetett arra, hogy a szeptember 11-i támadások előtt már jól érezhető volt a recesszió szele az Egyesült Államokban, és úgy vélte, hogy a részvénykereskedésben korábban tapasztalt virágzás mindenképp korrekcióra szorult volna.
Méltatta az amerikai központi bank, a FED szeptember 11-e utáni lépéseit a recesszió elkerülésére, és úgy vélte, a bank "a győzelemhez szükségesnél nagyobb mértékű intézkedések" megtételére is hajlandónak mutatkozik. Az Európai Központi Bank politikáját azonban "múltba tekintőnek" nevezte, és erőteljesen bírálta az EKB-t, amiért "politikájának vezérelvévé nem a gazdasági tevékenységet, hanem az árstabilitást" állítja. Ez a gazdasági bajok "régi típusú orvoslása" - hangoztatta Soros.
Az üzletember annak a véleményének adott hangot, hogy a szeptember 11-i terrorcselekmények hatással lesznek a globalizáció további alakulására, annak erejére is. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elleni támadások megmutatták, mekkora szükség van arra, hogy "a kétarcú globalizáció egyenlőtlen játékterét", a gazdasági téren kialakult világpiacok és a nemzetállami politikai intézmények között "egyenlőbbé tegyék"
Ehhez rendelkezésre állnak a szükséges nemzetközi intézményi keretek, mondta, de szükségesnek nevezte egy nagyszabású nemzetközi konferencia összehívását a globalizáció káros következményei elhárítására, az iparilag fejlett országok és a fejlődő országok között egyre bővülő szakadék áthidalására.
Soros a fejlődő világ segélyezését az iparilag fejlett országok, különösen az Egyesült Államok részéről csekély mértékűnek és célra nem vezetőnek nevezte, és annak a véleményének adott hangot, hogy nemcsak növelni kell a segélyezést, hanem oda kell figyelni a megvalósítás mikéntjére is.
(MTI)
Korrában:
Ismét kamatot csökkentett a FED
2001. október 2., kedd, 21.43
Válságba kerülhet a világgazdaság
2001. szeptember 26., szerda 15.24