Májusban az árak 10,8 százalékkal emelkedtek az évvel korábbi adathoz viszonyítva. Ilyen magas ütemre csaknem két éve nem volt példa. Az árindex az év hátralevő részében ugyan mérséklődni fog, s az éves átlag várhatóan valamivel a tavalyi alatt lesz, de az év végén így is - kedvező esetben - 8 százalék körüli infláció valószínűsíthető.
A GKI szerint a májusi sávszélesítést követő forint-erősödés várható volt. Akik a forint erősödésére számítottak, azok jelentős mennyiségű devizát konvertáltak forintra, majd a magyar fizetőeszközt jellemzően állampapírokba fektették.
A gazdaságkutató intézet prognózisa szerint a forint-erősödés időszaka őszig tart, addig esetenként akár a sávszélig is emelkedhet az árfolyam. Ha majd a befektetők elkezdik realizálni profitjukat, s ehhez eladják forintjukat, a magyar valuta gyengülni, és árfolyama ingadozni kezd - áll az elemzésben.
A kutatók felhívják a figyelmet arra is, hogy a gazdasági növekedés nemzetközi összehasonlításban még mindig gyorsnak mondható, habár idén valószínűleg elmarad a tavalyitól, miközben a külső és belső egyensúly romlására lehet számítani.
Az idén az első negyedévben az euró-övezet gazdasági növekedési üteme 2,5 százalékkal, a magyar GDP 4,4 százalékkal növekedett. Tavaly az év egészében az EU GDP-je még 3,4 százalékkal, míg Magyarországé 5,2 százalékkal bővült. Így - az általános lassulás ellenére - fennmaradt a magyar gazdaság mintegy 2 százalékponttal gyorsabb fejlődése - írja a GKI.
A hazai ipari termelés dinamikája lényegesen kisebb a tavalyinál, 18,3 százalékról az idei első négy hónap átlagában 10,2 százalékra csökkent.
Az ipar exportorientáltsága tovább erősödött: míg az ipari kivitel a tavalyi 27,4 százalék után 2001 első négy hónapjában 17,5 százalékkal emelkedett, a belföldi értékesítés 9 százalék helyett csak 2,6 százalékkal bővült.
Az építőipari termelés gyorsul, dinamikus a távközlés és az üzleti szolgáltatások fejlődése. A tavalyi újabb visszaesés után némi termelésbővülés várható a mezőgazdaságban. A foglalkoztatottak száma kissé nő, a munkanélküliségi ráta 2001. március-májusban 5,7 százalék volt, vagyis 0,8 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt - közli a GKI.