Balás Péter elmondta, hogy az orosz fél állítása szerint Magyarország több terméknél alkalmaz piacvédelmi intézkedéseket. Ez azonban csak a műtrágya esetén igaz, amelyre 5200 forintos tonnánkénti vámot vetett ki a magyar fél. Erről többször egyeztetni is akartak a magyar illetékesek az orosz féllel, az orosz kormány azonban azt jelezte, hogy ezt a problémát nem kormányszinten kell kezelni, ezért nem tartják szükségesnek a tárgyalást.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy több kérelem érkezett magyar részről piacvédelmi intézkedések bevezetésére orosz termékekkel kapcsolatban, döntés azonban ezekben az ügyekben még nem született.
Bizonyos energiaigényes termékek esetében valóban fennállhat az a veszély, hogy az orosz exportőrök jelentős árelőnnyel rendelkeznek - mondta Balás, amíg ugyanis Magyarország ezer köbméter gázt 100 dollárért vásárol meg, addig Oroszországban a kormány által szabályozott belföldi ár ezer köbméterenként csupán 17-18 dollár. Balás Péter szerint ez a műtrágya esetében okozza a legnagyobb gondot, mivel e termék áránál az energia 70 százalékban meghatározó.
Az orosz exportőrök mindenesetre nem szenvednek hátrányt Magyarországon. A tavalyi kétoldalú kereskedelemben a magyar export összértéke 455 millió dollár volt, szemben a 2,6 milliárd dolláros importtal. Ha az orosz földgáz és kőolaj-szállításokat nem számolják, még akkor is Magyarország számára kedvezőtlen a mérleg a kereskedelmi mérleg. Az orosz műtrágyaexport az elmúlt két év átlagában 3,5 millió dollárt tett ki, míg az orosz fél részéről kirótt büntetővámok 12 millió dollárnyi magyar exportot érintenek.
Ajánlat:
Korábban:
Csökkenhetnek az orosz vámok?
(2001. március 1.)
Orosz-magyar vámháború a láthatáron
(2001. július 20.)