A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése emlékeztet: tavaly az első félévben a mezőgazdasági árak 17,2 százalékkal nőttek éves összehasonlításban.
Az első félévben a növénytermesztései és kertészeti termékek termelői ára 20,2, az élő állatoké és állati termékeké pedig 25,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A júniusi adatok az előbbi termékeknél 11,6, az utóbbiaknál pedig 28,5 százalékos drágulásról adnak számot éves összevetésben.
A gabonafélék ára az első félévben 35,7 százalékkal, júniusban 23 százalékkal nőtt éves szinten. Az első hat hónapban átlagosnál nagyobb mértékben emelkedett a kukorica és a zab felvásárlási ára. Az étkezési burgonya termelői átlagára az első félévben 19,3 százalékkal, júniusban 38,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, míg a zöldségfélék első féléves átlagos árszintje 8,2 százalékkal, júniusi átlagára 11,1 százalékkal volt magasabb a tavalyinál.
A gyümölcsök termelői árszínvonala júniusban az előző hónapokénál kisebb, 15,1 százalékos csökkenést mutatott, az első hat hónapban pedig 16,8 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak, mint egy évvel azelőtt.
A vágóállatok közül a tavalyi első félévhez képest - az előző hónapokhoz hasonlóan - a sertéshús termelői átlagára emelkedett a legnagyobb mértékben, 54,1 százalékkal; a júniusi, éves drágulás pedig 65,8 százalékos volt. A vágómarha ára júniusban 2,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, féléves átlagban viszont mindössze 0,5 százalékos áremelkedést regisztráltak.
A baromfihús árszintje 24,3 százalékkal, az étkezési tojásé 20,3 százalékkal, a tehéntejé pedig 11,4 százalékkal volt magasabb az első félévben, mint a múlt év azonos időszakában. Júniusban a baromfi termelői ára 25,7, az étkezési tojásé 25,9, a tehéntejé 10,1 százalékkal nőtt éves összevetésben.
(MTI)
Ajánlat: