A japán statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a japán GDP éves csökkenése a második negyedév alapján 0,8 százalék lesz. Az 1999-es recesszió óta nem volt ilyen nagy a GDP csökkenés Japánban. Az éves szinten 1 százalékos visszaesést az ország lehet, hogy elkerüli, ugyanis az eddig minimumon stagnáló belföldi fogyasztás most váratlanul 0,5 százalékkal emelkedett.
A gyenge eredmény feltehetően felgyorsítja a kormányzati beavatkozást, de a Moody`s hitelminősítő intézet szerint a tervezett reformok nem lesznek képesek érdemben befolyásolni a japán helyzetet.
A Junicsiro Koizumi miniszterelnök vezette kabinet feltehetően nem fog nagyon költekezni a helyzet javítása érdekében, hiszen az évi teljes hiányt 30 billió jenben maximalizálta. Ebből az összegből már csak 2,2 billió jen "használható fel". A miniszterelnök el akarja kerülni, hogy a gazdasági növekedés túl erősen függjön a kormányzati beruházásoktól, ezért a közmunkákra fordított összeg 10 százalékos csökkentését tervezi a következő pénzügyi évben.
A japán kérdés hátulütője az, hogy a probléma drasztikus kormányzati beavatkozást tenne szükségessé, de a monetáris politika már nem bír befolyással a reálgazdasági teljesítményre. A belföldi fogyasztás ugyanis régóta a minimumon áll, ami ellen számtalanszor csökkentették a kamatszinteket (ma már szinte 0 százalékos szinten állnak), a lakosság azonban továbbra is a bankokban tartja a pénzét.
(Üzleti Negyed)
Ajánlat:
Korábban:
A Moody`s Japán leminősítését tervezi
(2001. szeptember 6.)