Az euróövezetben 2,5 százalékos volt a szeptemberi, 2,7 százalékos az augusztusi, 2,8 százalékos a júliusi és 3,0 százalékos a júniusi tizenkét havi infláció.
Előzőleg a piacok bizonytalanságban voltak az euró jövőjét illetően. Az infláció csökkenése kamatcsökkentést valószínűsíthet, hétfő reggel azonban az euróra még az hatott, hogy Ernst Welteke, a német központi bank elnöke rövid időn belül másodszor utalt arra: az Európai Központi Bank (EKB) esetleg most csütörtökön sem csökkenti irányadó kéthetes kamatminimumát a szeptember közepe óta érvényes 3,75 százalékról, bárhogyan alakul is az infláció.
Christian Noyer EKB-alelnök a hét végén megismételte, hogy nem szabad elsietett kamatdöntéssel veszélyeztetni az árstabilitást. A spanyol központi bank elnöke, Eugenio Domingo Solans viszont hétfőn azt mondta, hogy az infláció várhatóan csökken, és erre felelni fog a kamatpolitika.
Az eurót az is lefelé nyomta, hogy kereskedőházak feltételezése szerint egyes euróövezeti kormányok fedezeti kötvényügyletekkel igyekeznek kendőzni a költségvetési deficitek tényleges nagyságát.
Hétfőn tőzsdenyitáskor az euró 0,8985 dollár volt középárfolyamon a londoni bankközi devizapiacon, 0,0044 dollárral olcsóbb a pénteki késői értéknél. A becslés kiadása előtt közvetlenül 0,8956 dollár volt, utána közvetlenül pedig 0,8955 dollárra tovább csökkent. A becslés közzététele után tíz perccel 0,8952 dollár volt az euró Londonban.
(MTI)
Ajánlat:
Európai Központi Bank