Bár az uniós politikusok sorra bizonygatják, hogy az európai gazdaság lassulása ellenére nem lesz recesszió, ez kevéssé vigasztalja azt a több százezer embert, akik a közeljövőben biztosan az utcára kerülnek. Az eurózóna átlagát mutató, legfrissebb munkanélküliségre vonatkozó adatok ugyan még nem jelzik a változást, a legnagyobb cégek azonban naponta jelentik be, hogy újabb több száz, esetenként több ezer munkavállalójukat kénytelenek elbocsátani. Szedán a csődbe ment Sabena légitársaság több ezer munkavállalója szembesült a ténnyel: rövidesen új állást kell keresniük. A németeknél pedig 1998 óta nem nőtt meg ilyen mértékben a munkanélküliek száma, mely lassan eléri a négymilliót.
Az eddig a médiában közzétett elbocsátások száma az unióban eléri a 373 ezret - mondta el a Financial Timesnak Julian Callow, aki pontosan számon tart minden bejelentést. A Credit Suisse Firts Boston közgazdásza szerint a munkahelyek száma még legalább egy évig csökkenni fog. Ez pedig negatívan hat majd vissza a fogyasztói bizalomra, tovább fokozva az európai gazdaság nehézségeit.
Mindez igencsak rossz jel a választásokra készülő német és francia kormányerőknek. De komoly fejtörésre készteti az Európai Bizottságot is, melynek feladata felügyelni, és javaslataival előmozdítani azt a folyamatot, melynek eredményeként 2010-re az unió a világ legversenyképesebb piacává nőné ki magát.
A nagy multinacionális cégeknél tapasztalható leépítési láz ellenszereként szerdán Anna Dimantopoulou kezdeményezte a helyi munkahelyteremtés előtérbe kerülését. A foglalkoztatási és szociális ügyi biztos hangsúlyozta, hogy az uniónak minden erőforrását mozgósítania kell, beleértve a helyi erőket is.
(Magyar Hírlap)
Ajánlat: