Eladó a Bloomberg-birodalom?

Vágólapra másolva!
Jelentősen átalakíthatja a pénzügyi hírszolgáltatások piacát, amennyiben a kanadai Thomson Corporation meg tudja szerezni az eladósorba került Bloomberg-birodalmat. A kanadaiak által felajánlott 10 milliárd dollár persze korántsem jelent garanciát, hiszen a Thomson mellett legalább két másik médiacsoport is a kérők között található. Ráadásul a New York-i polgármesterré avanzsált Michael Bloomberg alapító atya hozzájárulása sem biztos még.
Vágólapra másolva!

Alig egy hete, hogy megválasztották New York polgármesterének, s Michael Bloomberg máris médiabirodalmának eladását latolgatja - adta hírül hétfői számában az Observer. A neves brit napilap értesülései szerint a szerteágazó érdekeltségekkel rendelkező Bloomberg-csoportnál ráadásul már kérők is jelentkeztek, amelyek egyike a pénzügyi hírszolgáltatások milliárdos piacán ugyancsak meghatározó pozícióval bíró kanadai Thomson Corporation. A kanadai konszern, amely egyébként 1981-ben vált meg a Times és a Sunday Times lapoktól (a vásárló akkor az ausztrál Rupert Murdoch volt), állítólag 10 milliárd dollárt ajánlott Michael Bloomberg üzleti impériumáért. Ugyancsak a kérők között található a Pearson médiacsoport (a Financial Times és az Economist tulajdonosa), illetve a Bloombergben már 20 százalékot birtokló Merrill Lynch befektetési bank is. A Reuters hírügynökség az Observer hírei szerint azonban nincs a lehetséges vásárlók között.

A hír nem igazán lepte meg a piacokat, a rendkívül éles küzdelem után New York-i polgármesterré avanzsált Bloomberg ugyanis a választási kampány során többször is kijelentette, hogy egy esetleges érdekellentét esetén szívesen megválik üzleti érdekeltségeitől (72 százalékot birtokol a médiakonszernben). Ugyancsak a médiakonszernnel való szakítást valószínűsíti az is, hogy Bloomberget a közelmúltban komoly politikai támadások érték. A New York Times például többször is megkérdőjelezte, hogy az iparmágnás megfelel-e a kényes politikai poszt elvárásainak.

Némi bizonytalanságot visz ugyanakkor az ügybe, hogy Bloomberg előzetes nyilatkozatait alapul véve a 10 milliárd dollár kevésnek tűnhet. A politikai pályára lépett médiacézár korábban ugyanis 20 milliárdra taksálta cégét. A pénzügyi és gazdasági információinak megbízhatóságáról híres, 7600 embert foglalkoztató Bloomberg hírügynökség feje így viszont vérre menő tárgyalássorozat elé nézhet, amennyiben az eladás mellett dönt. Minapi interjújában a pályafutását egyszerű brókerként kezdő Bloomberg döntését kvázi előrevetítve mindenesetre szerényen kijelentette: "a király halott, éljen a király - gyerünk a következőre".

Molnár Sándor

(Magyar Hírlap)

Ajánlat:

Bloomberg


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!