A tanulmány szerint az EU tizenöt tagállamában átlagosan 30 százalékkal csökkent a Japánból és az USA-ból érkező turisták száma, akik általában jóval többet költenek útjaikon, mint a más országokból érkezők. Az unió országai a legvonzóbb célnak számítanak a világon a turisták körében, a turisztikai szektor nyolcmillió embernek ad munkát, bevételei elérik a GDP öt százalékát. Az európai városok szállodáinak kihasználtsága átlagosan 20-30 százalékkal csökkent, az autókölcsönzők forgalma pedig több mint harminc százalékkal esett. A légitársaságok bevételeinek zuhanása mellett jelentős veszteségeket szenvedtek el az európai tengeri hajózási vállalatok is, amelyeknek a szolgáltatásait főként amerikai ügyfelek veszik igénybe. A jelentés szerint több földközi-tengeri járatot töröltek, és sok tengerentúli vállalat óceánjáróit Európa helyett másfelé - például a Karib-tengerre - irányítja.
A visszaesés a legérzékenyebben Nagy-Britanniát és Írországot érinti, ahova hagyományosan nagyszámú amerikai turista érkezik, míg más EU-tagállamok, mint Spanyolország vagy Portugália, amelyek főleg az európai turistákat vonzzák, kevésbé szenvedik meg a recessziót. Az amerikai turisták a terrortámadások óta kevésbé vállalkoznak tengerentúli utakra, ők is csak azután, miután meggyőződtek arról, hogy a célország biztonságos.
Az ágazaton belül különösen nagy mértékű az átlagon felüli profitot hozó üzleti utak számának visszaesése. A világgazdasági helyzet hatására ugyanis rengeteg konferenciát töröltek, és sok cég elhalasztotta alkalmazottainak adandó jutalomútjait is. Főképp ennek köszönhető az, hogy a zónán belül is a városokba érkező külföldiek számának a csökkenése a legszámottevőbb, míg a vidéki és tengerparti látványosságok iránti érdeklődés kisebb mértékben esett vissza.
A jelentés ugyanakkor optimista a válság időtartamát illetően." Meg vagyunk győződve arról, hogy a turisták számának csökkenése csak rövid távú lesz" - nyilatkozta a BBC-nek Erkki Liikanen, az EU vállalkozásokat felügyelő biztosa. A tanulmány szerint, hacsak nem következik be újabb terrortámadás, jövőre ismét növekedni fog az EU-ba utazók száma. Ennek megfelelően az Európai Bizottság múlt szerdán visszautasította azokat a javaslatokat, amelyek a hozzáadottérték-adók csökkentését szorgalmazták az EU-ban, azzal a céllal, hogy az unió így adjon lökést a bajba került szektornak.
Báron Péter
(Magyar Hírlap)