A hivatal jelentése emlékeztet: tavaly a harmadik negyedévben 1,2 százalékkal csökkent, az idén a második negyedévben pedig 3,4 százalékkal bővült a beruházások értéke éves összehasonlításban.
A KSH közölte, hogy az első háromnegyedévben 1860 milliárd forintot fordítottak beruházásra, ami összehasonlító áron számítva 3,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A beruházási tevékenység harmadik negyedéves korrekciók nélküli 2,9 százalékos növekedésén belül az építési beruházások 9,7 százalékkal nőttek, míg a gépberuházások 5,3 százalékkal csökkentek. Az import gépberuházások ennél is jelentősebb mértékben, 11,7 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest. A beruházások bővülésén belül jelentős növekedés figyelhető meg a teljesítmény mintegy egynegyedét adó ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágban. Ebbe tartoznak a lakásberuházások, amelyek az előző negyedévhez hasonlóan jelentősen bővültek.
A várakozásoknál kissé magasabb a GDP harmadik negyedéves, 3,7 százalékos bővülése, ám az üzleti beruházások látványos csökkenése kedvezőtlenül hathat a gazdaság modernizációjára - mondta Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója az adatokat értékelve. A kutató szerint komoly problémákra figyelmeztet a beruházásokon belül a feldolgozóipar, illetve a gépberuházások csökkenése, és így a folyó fizetési mérleg alacsony hiánya sem tekinthető egyértelműen pozitívumnak: a várttól jelentősen elmaradó gépberuházások a gazdaság modernizációját szolgálták volna.
Hegedűs Miklós a dekonjunktúrából történő kilábaláshoz elengedhetetlennek nevezte az üzleti beruházások növekedését, amihez megfelelő exportösztönző lépéseket sürgetett. A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy a kedvezőtlen beruházási adatok szerint a Széchenyi terv kis- és középvállalatokat segítő célkitűzései csak kis mértékben érvényesültek eddig.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
GDP: 3,7 százalékos hazai növekedés
(2001. december 4.)
Folyó fizetési mérleg: 7 millió euró többlet októberben
(2001. december 3.)