Fejcserék a lengyel állam gázipari cégénél

Vágólapra másolva!
A Lengyel Olajbányászati és Gázipari Rt. (PGNiG) felügyelőbizottsága hétfőn visszahívta Andrzej Lipko eddigi elnököt, és utódául Michal Kwiatkowskit nevezte ki - hozta nyilvánosságra a cég szóvivője. A felügyelőbizottság elbocsátotta a négy alelnököt is, és helyükbe két újat nevezett ki.
Vágólapra másolva!

A hétfői intézkedés közvetlen előzményeként az energiacég tulajdonosa, a kincstárügyi minisztérium a múlt pénteken felfüggesztette az eddigi elnököt, Lipkót, valamint két alelnököt. A tárca közleménye szerint a miniszter elveszítette bizalmát az igazgatóság három tagja iránt. Ezt követte a felügyelőbizottság hétfői lépése, amellyel az egész öttagú igazgatóságot menesztette, vele a két másik alelnököt is.

Lengyel sajtójelentések szerint a minisztérium azért "fejezte le" a PGNiG-t, hogy a jövő héten a jamali földgázvezeték ügyében moszkvai tárgyalásokra utazó lengyel küldöttség a kormánynak megfelelő összetételű legyen.

Az új elnök, Michal Kwiatkowski 1998 óta a katowicei Weglokoks Rt.-t irányította, amely az első számú lengyel szénexportáló társaság, a 20. helyet foglalja el az első 500 lengyel vállalat listáján. Kwiatkowski emellett tagja a Gas Trading Rt. felügyelőbizottságának. Ebben a társaságban 36 százalékos részesedése van a lengyel olajmágnás, Aleksander Gudzowaty irányítása alatt álló Bartimpexnek. A Gas Tradingnek 4 százalékos részesedése, de emellett meghatározó szava van az EuRoPol Gazban, abban a társaságban, amely a Nyugat-Európába orosz földgázt szállító Jamal-gázvezeték lengyelországi szakaszának tulajdonosa és üzemeltetője.

A minisztérium felfüggesztő döntésének időzítése sem volt véletlen: éppen pénteken vagy szombaton tartották volna ugyanis az EuRoPol Gaz rendkívüli részvényesi közgyűlését, amely valószínűleg eltávolította volna a Gas Tradinget a társaságból.

Az előző, Jerzy Buzek vezette lengyel kormány megpróbálta kizárni a Gas Tradinget az EuRoPol Gazból, hogy az eredeti, 1993-ban kötött lengyel-orosz gázmegállapodásnak megfelelően helyreállítsa a PGNiG és az orosz Gazprom 50-50 százalékos részesedését. Tárgyalt erről a Gazprommal és Mihail Kaszjanov orosz miniszterelnökkel. A Gazeta Wyborcza című napilap tavaly novemberben leleplezte, hogy a Bartimpex és a Gazprom a gázvezeték mentén lefektetett optikai kábelt - a lengyel állam érdekeinek megsértésével - kereskedelmi célokra akarja felhasználni. Ügyészségi vizsgálat is indult az ügyben.

A Buzek-kormány hivatali időszakának végén, idén szeptemberben megállapodást írt alá norvég földgáz vásárlásáról. Ennek fő célja az volt, hogy csökkentse Lengyelország függőségét az orosz földgázszállításoktól. A szeptemberi választásokon hatalomra került Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) élesen bírálta ezt a szerződést, és felülvizsgálatát helyezte kilátásba.

(MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!