Az üzleti szféra 1999 májusa kivételével soha nem volt ilyen pesszimista. Egy év alatt 15 pontot esett az üzleti bizalmi index - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Európai Unió támogatásával készített november havi felméréséből.
Az ipari várakozások az év eleje óta romlanak. Ez egybeesik az EU-ban is tapasztalható tendenciával. Novemberben az előző és a következő negyedév termelési színvonalának megítélése egyaránt stagnált (minimálisan romlott). A belföldi rendelésállományról alkotott vélemény nem változott, az exporté viszont még kedvezőtlenebbé vált.
A kereskedelmi cégek várakozásai az év eleje óta ingadoznak, de tendenciájukban ugyancsak egyértelműen romlanak. Novemberben a kereskedelmi vállalkozások eladási pozíciójukat javulónak érezték, a következő három hónapra vonatkozó megrendelési szándékaik és hat hónapos üzleti lehetőségeik megítélése azonban pesszimistábbá vált.
Az ipari cégek áremelési szándéka novemberben erősödött, a kereskedelmi cégeké viszont tovább csökkent. A lakossági bizalmi index szezonális hatásoktól megtisztított értéke novemberben jelentősen, több mint 4 ponttal emelkedett. Bár kissé romlott a háztartások véleménye jelenlegi pénzügyi helyzetükről, javultak az ezzel kapcsolatos várakozások. Az ország gazdasági helyzetét kedvezőbben értékelték a válaszadók, mint októberben, és a következő 12 hónapot tekintve optimizmusuk is erősödött. Novemberben nemcsak lassuló inflációt érzékelt a lakosság, de az inflációs várakozások is mérséklődtek, s a munkanélküliek számának csökkenésére is egyre többen számítanak. Számottevően megélénkült a lakosság vásárlási kedve: negyedével nőtt azoknak a száma, akik szerint kedvező az alkalom a nagy értékű tartós cikkek vásárlására. Ugyanakkor a következő 12 hónapot tekintve csak kissé emelkedett azoknak az aránya, akik - véleményük szerint - a jövőben többet költhetnek ilyen cikkekre. Az októberinél többen vélik úgy, hogy jelenleg kedvező az alkalom a megtakarításra.
Kubik Pál, Márk Edina, Kriván Bence
(Magyar Hírlap)
Ajánlat: