A Párizsban pénteken nyilvánosságra hozott éves jelentés szerint a FATF ilyen országként tartja még nyilván egyebek mellett a Cook-szigeteket, Dominicát, Egyiptomot, Izraelt, Indonéziát, Libanont, Oroszországot, a Fülöp-szigeteket, Nigériát és Naurut.
A testület külön ultimátumban intette Oroszországot, a Fülöp-szigeteket és Naurut arra, hogy szeptember végéig mutassanak fel érdemi eredményt a pénzmosással szembeni fellépésben, ellenkező esetben szankciókra számíthatnak.
Az együttműködési készség javulására hivatkozva a FATF ugyanakkor levette az idei listáról a tavaly még szintén feltüntetett Bahamákat, a Kajmán-szigeteket, Liechtensteint és Panamát.
A hírre reagálva a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete közleményben leszögezte, hogy a felügyelet kiemelt fontosságot tulajdonít a pénzmosással szembeni erőteljes fellépésnek. Ennek fényében döntött hete a kormány, hogy a bemutatóra szóló, anonim betéteket 2002. január 1-jével meg kell szüntetni.
A felügyelet közleménye szerint a kabinet arról is határozott, hogy az anonim betétek megszüntetését célzó törvényjavaslatot terjeszt a Parlament elé, hogy azt még az őszi ülésszakon elfogadhassák. Az elképzelés lényege az, hogy 2002. január 1-je után új, nem névre szóló betétet ne lehessen nyitni a pénzintézeteknél.
Mindettől függetlenül továbbra is érvényes az a gyakorlat, amely a névtelen betéteknél eddig is előírta az azonosítási kötelezettséget, ha a pénzmozgás értéke elérte a 2 millió forintot, illetve ha pénzmosásra utaló gyanú merült fel, értékhatártól függetlenül.
A PSZÁF közleményében leszögezi: a magyar hatóságok bíznak abban, hogy az FATF, illetve az FATF tagállamai felülvizsgálják álláspontjukat, mivel Magyarország csakúgy, mint eddig, a nemzetközi közösséggel együtt kíván működni a pénzmosással szembeni fellépésben.
A magyar hatóságok, köztük a felügyelet sajnálattal vette tudomásul, hogy az FATF egy ilyen súlyú kormánydöntésről a lista véglegesítése előtt nem vett tudomást - áll a közleményben.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Az amerikai bankok is benne vannak a pénzmosásban
(2001. május 22.)