Soss szerint a visszaesés közepette is erős maradt a lakásfinanszírozási piac, emelett az amerikai költségvetési politika is jó irányba mutat, és végül a vállalati szektor helyes készletgazdálkodási politikája révén nem terhelik magas raktárkészletek a gazdasági aktivitást.
A CSFB elemzője szerint mindazonáltal nem teljesen felhőtlen az összkép. Elsősorban a termelékenységet fenyegetik komoly kockázatok, miután az állam biztonsági okokra hivatkozva növeli szerepvállalását a gazdaságban, és ez valamelyest kikezdheti a dereguláció teremtette előnyöket. A biztonsági tényező mindemellett a globalizációs folyamatot is megkérdőjelezi.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium múlt hónapban közzétett első hivatalos becslése szerint a harmadik negyedévben a gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal csökkent. Ez volt nyolc éve az első, és tíz éve a legnagyobb ütemű GDP-csökkenés Amerikában.
A harmadik negyedévi felülvizsgált növekedési adatot pénteken teszik közzé. A Reuters előzetes felmérése szerint ebben akár az első becslésben szereplőnél kétszer nagyobb visszaesés is lehet. A piac meggyőződése szerint az amerikai gazdaság teljesítménye az idei utolsó negyedévben is csökkenni fog, vagyis a nem hivatalos meghatározás szerint is recesszió lesz az Egyesült Államokban.
A héten hivatalosan is recesszióban lévőnek minősítette az amerikai gazdaságot a National Bureau of Economic Research (NBER) nevű amerikai gazdaságelemző csoport, amely a gazdasági ciklusok rögzítésével foglalkozik. A NBER szerint az amerikai recesszió márciusban kezdődött. A szervezet által használt meghatározás szerint a recesszió akkor kezdődik, amikor a gazdaság egészében jelentős mértékben csökken az aktivitás, a lassulás több hónapig tart, és érezhető hatása van az ipari termelésre, a foglalkoztatottságra, a reáljövedelmekre, valamint a nagy- és a kiskereskedelmi eladásokra.
A Dow Jones minapi elemzői konszenzusa szerint a negyedik negyedévben már 2 százalékkal fog visszaesni az amerikai hazai össztermék értéke, 2002 első negyedében további 0,5 százalékos visszaesés várható, de a második negyedévben már 3 százalékos növekedésre számítanak a megkérdezett elemzők.
Az amerikai jegybank (Fed) a január óta tartó agresszív pénzügypolitikai lazítás jegyében eddig tíz alkalommal, összesen 450 bázisponttal 6,5 százalékról 2,00 százalékra, négy évtizedes mélypontra csökkentette irányadó egynapos kamatát - legutóbb november elején hajtott végre 50 bázispontos kamatcsökkentést. A piaci várakozás szerint az évet 1,50 százalékos alapkamattal fogja zárni.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
A réz előre jelezte a recessziót
(2001. november 27.)