Évről évre egyre többen keresik fel a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséget, hogy a karácsonyi ünnepekre kapott ajándékok kicseréléséről felvilágosítást kérjenek, illetve panaszt tegyenek. Idén már több mint ötszázan jelentkeztek. A vásárlók többsége ugyanakkor most is, mind korábban, igyekezett-igyekszik a hatóság közreműködése nélkül elintézni problémáját. A kifogásokból idénre is maradt bőven. A nagyobb áruházakban nem is olyan rég még kígyózó sorokat lehetett látni a vevőszolgálatok előtt, ahol "hegyekben" állt a visszahozott áru. Szakemberek szerint a karácsonyi ünnepeket követően a meglepetésnek szánt ajándékok legalább ötödét visszaviszik oda, ahol azokat megvásárolták, mert hibásak. Amíg a nagyobb üzletekben az esetek zömében igyekeznek orvosolni a problémákat, addig a kisebb boltokban, de mindenekelőtt a szabadtéri piacokon vásárolt árucikkekkel kapcsolatban kevés sikerrel kecsegtet a reklamáció.
A hatóság csak akkor tud segíteni, ha van számla a hibás termékről. Azonban hiába hívják fel évről évre a vásárlók figyelmét arra, hogy kérjenek legalább nyugtát az áruról, még mindig sokan megfeledkeznek erről - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Radó Károly, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség panaszirodájának vezetője. Így aztán gyakran elfordul, hogy a több ezer, esetleg tízezer forintért megvásárolt cikkek a kukában kötnek ki.
Több tényezővel is magyarázható, hogy az utóbbi években növekszik a reklamációk száma - mondta Radó Károly. Így például azzal, hogy ünnepek tájékán még az olcsó bóvlikat is rá tudják sózni a vásárlókra. Sokkal jellemzőbb, hogy az utóbbi években megerősödött a fogyasztói érzékenység, öntudatosabbá váltak a vásárlók. Ez azt jelenti, hogy a viszonylag kisebb értékű termékeket is megreklamálják, ha azon hibát észlelnek. Nem hagyják annyiban, ha a kereskedő elutasítja jogosnak vélt panaszukat. De az is tapasztalható, hogy a vevők egyre felkészültebbek, tisztában vannak jogaikkal, tudják mire jár jótállás vagy azt, hogy ma már kötelező a műszaki cikkekhez magyar nyelvű útmutatót is adni.
A legtöbb reklamáció a piacokon vásárolt cikkekkel kapcsolatban merül fel, de egyre több panasz érkezik a megacenterekben vásárolt árukra is. Bár a közelmúltban a ruházati és a háztartási áruk minőségét kifogásolták a legtöbben, idén már nem lehetett különbséget tenni a termékcsoportok között. Radó Károly elmondta: a nem tartós fogyasztási cikkek esetében a vásárlás időpontjától számított fél évig lehet jelezni a minőségi problémákat az eladónál.
Amennyiben a kereskedő elismeri, hogy a kifogásolt cikk - általában játékokról textil-, bőripari termékekről van szó - gyári hibás, akkor három lehetőség van: vagy kijavíttatja az árut, vagy kicseréli, vagy visszaadja a vételárat. Ha egyikre sem hajlandó, akkor hatósági segítséget kérhet a vevő, aminek az lehet az egyik kimenetele, hogy a kifogásolt terméket a kereskedőnek be kell vizsgáltatnia a fogyasztóvédelmi hatóságnál. Ha a vevőnek adnak igazat, akkor az eladónak megoldást kell találnia a problémára, különben akár több százezer forintos bírságra számíthat. Ha elutasítják a panaszt, akkor a fogyasztó bíróságra viheti az ügyet. Ez azonban ritkán fordul elő, mert riasztólag hat a hosszas procedúra és a magas költség.
A hibás tartós fogyasztási cikkeknél a vásárlást követő három napon belül lehetőség van arra, hogy a kereskedő kicserélje az árut. Azt követően már a garanciális szabályok lépnek életbe.
Az Auchan áruházakat az ünnepeket követően valóban sokan keresték fel az ajándékokkal kapcsolatos problémákkal, de ezek zöme nem a minőségi kifogásokhoz kötődött. A legtöbben a nem jó méretű vagy nem megfelelő színű terméket akarta kicseréltetni - tájékoztatta a Magyar Hírlapot Gilemot Katalin, az áruházlánc magyarországi vállalatának munkatársa. Amennyiben a vevők három napon belül jelentkeztek problémájukkal, akkor visszakapták az áru ellenértékét, holott erre semmilyen jogszabály nem kötelezi a kereskedőt. Gilemot Katalin kifejtette, náluk minden 1000-1500 műszaki cikkre jutott egy gyári hibás áru, amit ugyancsak a háromnapos határidőn belül orvosoltak. Ha csekély mértékben is, de találkoztak olyan reklamáló vevővel is, akik már az otthon meghibásodott készülékét próbálta gyári hibásként feltüntetve visszacseréltetni az üzletek egyikében.
A Tesco áruházakban még az új év első napjaiban is akadtak reklamálók, akik a karácsonykor vásárolt cikkek miatt keresték fel az üzletek vevőszolgálatait. Mint Lukács Sarolta, a Tesco Global Áruházak Rt. PR-asszisztense közölte: náluk is leginkább ruházati cikkekkel és játékokkal "kopogtattak be". A vevőszolgálataikon megerősített létszámmal állták a panaszosok rohamait. A Tescónál ugyanúgy, mint az Auchannál az úgynevezett téves vásárlásokból adódott a legtöbb kifogás. Az áruházakban két lehetőséget kínáltak a panaszosoknak: vagy kicserélték a rossz méretű, illetve színű árucikket, vagy annak árát levásárolhatták a vevők.
(Magyar Hírlap)