A New York-i technológiai börze, a Nasdaq elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a részvénytársasággá kívánnak átalakulni, ugyanis így több - a terjeszkedéshez szükséges - forráshoz juthatnának.
Az elsődleges nyilvános kibocsátás természetes következő lépés a Nasdaq fejlődésében - mondta Frank Zarb tőzsdeelnök. - A megfelelő időpontban ezt fogjuk tenni. Így több erőforráshoz jutunk, versenyképesebbek leszünk, és jobb piacot teremthetünk befektetőknek és vállalatoknak egyaránt a világon - tette hozzá.
Az időzítés több tényezőtől függ, egyebek között attól, hogy az amerikai tőkepiaci felügyelet (SEC) mikor ismeri el tőzsdének a fejlett technológiai papíroktól túlsúlyos Nasdaqot, amely most még valójában egy integrált, tőzsdén kívüli értékforgalmazói (OTC) piac.
A Nasdaq illetékesei csütörtökön nem nyilatkoztak a tervezett kibocsátás méretéről. Mindenesetre a Nasdaq lenne az első részvénytársasági formában működő tőzsde az Egyesült Államokban. Európában ez nem különleges, sőt, a nyilvános tőkegyűjtés sem újdonság már: ezt tette korábban a stockholmi értéktőzsde, valamint a frankfurti Deutsche Börse is kibocsátott nemrég a nagyközönségnek több mint 900 millió dollár piaci értékű részvényt.
A Nasdaq tavaly kezdte átalakulását: eddig, közvetlen értékesítés formájában, 300 millió dollárt szerzett magánbefektetőktől. Az a célkitűzés, hogy tulajdonosi körét bővítve a Nasdaq teljesen elválhasson az értékforgalmazók országos szövetségétől (NASD) - amely egykor létrehozta -, és profitérdekelt tőzsdévé váljon.
A Nasdaq már megkezdte terjeszkedését is: nemrég többségi részesedést vásárolt az európai Easdaq piacból 12,6 millió dollárért, valamint együttműködésre törekszik a londoni és frankfurti értéktőzsdékkel.
(MTI)
Ajánlat:
Az Egyesült Államok tőkepiaci felügyelete
Korábban:
A Nasdaq többségi részt szerez az Easdaqban
(2001. március 27.)
Drámai évet tudhat maga mögött a Nasdaq
(2001. március 10.)