Lendületüket vesztett vállalkozások

Vágólapra másolva!
Gazdasági recesszió ugyan még nincs, ám az év második felében az elsőnél rosszabbra számítanak a gazdaságkutatók. Mérséklődik az export növekedése, illetve arra számítanak, hogy idén az ipar tíz százalék körüli mértékben nagyobbodhat.
Vágólapra másolva!

Átrendeződnek a növekedést hajtó tényezők - állapította meg Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa. A belső fogyasztás erősödésének külső egyensúlyrontó hatása nem szerencsés folyamat.

Az ipari növekedés tavalyi 18,3 százalékával szemben az idei nem haladja meg a 10 százalékot, az első félévi adat 7,6 százalék volt, igen kedvezőtlen. Az év hátralevő részében az export további mérséklődése várható, ám ez Petschnig Mária Zita érvelése szerint csak szerény mértékben vezethető vissza a forint erősödésére.

A Kopint-Datorg Rt.-nél készült júniusi konjunktúraindex 2001 végéig tartalmazza a megkérdezett gazdálkodó szervezetek előrejelzéseit. Nagy Ágnes főosztályvezető-helyettes a cégek információi alapján azt a következtetést ismertette a Magyar Hírlappal, hogy az első félévi mértéknél alacsonyabb növekedést vár a második hat hónapra az ipari szektor. Az exportértékesítési elképzelések növekedést jeleznek ugyan, de sokkal kevésbé bizakodóak, mint áprilisban voltak. A növekedés lassulása a magyar export felvevőpiacain már áprilisban igen erősen visszafogta a válaszadó vállalkozások kiviteli terveit, amelyeket a forint májusi jelentős erősödése tovább rontott. Összhangban a termelési és értékesítési tendenciákkal, az év hátralévő hónapjaira vonatkozó, a külföldről és belföldről való beszerzési tervek dinamizmusa jóval visszafogottabb, mint áprilisban volt.

A feldolgozóipari vállalkozások meghatározó kapacitásainak kihasználtsága 2001. júliusban 80 százalékos, valamelyest csökkent a második negyedévben. Nőtt ugyanakkor azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek - a következő 12 hónapban várható rendelésekhez képest - kapacitásaikat nagynak minősítették. A júliusi előrejelzések szerint a foglalkoztatás is csökkenni fog a feldolgozóiparban a következő hónapokban. A némileg kedvezőtlenebb termelési kilátások, a kisebb rendelésállomány és kapacitáskihasználás azonban nem jelent recessziót - szögezte le Nagy Ágnes.

Gergely László

(Magyar Hírlap)


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!