A főként német követelésre kidolgozott stabilitási egyezmény figyelmeztetést, majd pénzügyi megtorlást ígér azoknak az eurózónabeli országoknak, amelyek államháztartási hiánya meghaladja a GDP 3 százalékát, a pénzügyi uniós tagsághoz rendelt korlátot. A paktum fokozatosan egyensúly, sőt, többlet elérését írja elő a tagoknak. Az Európai Bizottság múlt szerdán javasolta, hogy az unió miniszteri tanácsa részesítse figyelmeztetésben Németországot és Portugáliát államháztartási hiányuk növekedése miatt, habár az várhatóan egyik országban sem éri el a 3 százalékot az idén.
A délelőtt folyamán a német pénzügyminisztérium szóvivője kereken cáfolta a felülvizsgálat hírét, és kijelentette, hogy Németország kitart a paktum jelenlegi formája mellett, és nem érdekelt semmiféle változtatásban.
A tervek szerint a jövőben kiigazítással vennék figyelembe az államháztartási hiányt, vagyis nem számítanák be a konjunkturális hatásokat, például a GDP-növekedés lassulása okozta adókiesés vagy munkanélkülisegély-növekedés mérlegkövetkezményeit - írta az újság.
A német kormány múlt szerdai hivatalos jelentése a GDP 2,5 százalékára jósolta az államháztartás idei hiányát. Ez elmarad az Európai Bizottság korábbi, aggodalommal közölt 2,7 százalékos jóslatától, a bizottság azonban ennek ellenére fenntartotta előrejelzését, mikor figyelmeztetést javasolt Németországnak. A német kormány tavaly még 2 százalékos hiányt valószínűsített az idei évre.
A német államháztartás a tavalyi évet 53,8 milliárd eurós, azaz 2,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal zárta, a tervezett 1,5 százalékos hiánnyal szemben. 200-ben még 23,9 milliárd eurós, azaz 1,2 százalékos többletet regisztráltak, amely az UMTS-koncessziók 50,8 milliárd eurós értékesítésének volt köszönhető.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Mégis figyelmeztetheti az unió Németországot
(2002. január 30.)
Nem dorgálja meg Németországot az EU
(2002. január 22.)