Mióta az RTL-csoport a jelenlegi formájában tavaly megalakult, afféle tőzsdei árvagyereknek számít. Székhelye Luxemburgban van, de a részvényeit a londoni értéktőzsdén jegyzik. Ám annak ellenére, hogy tőzsdei értéke jelentős - több mint 7 milliárd font - semmilyen indexbe nem illik bele igazán, főleg az FTSE-100-ba nem, mert túl kevés részvényével kereskednek.
Az RTL többsége már most is a Bertelsmanné, 22 százaléka pedig a brit Pearson csoporté. Csak 12 százaléka van közkézen, úgyhogy a befektetők nem sokat törődnek vele.
A londoni találgatások alapja az, hogy a Bertelsmann korábban megígérte: szeptemberig növelni fogja az RTL közkézhányadát, de ennek eddig semmi jele. A képhez az is hozzá tartozik, hogy a Bertelsmann főnöke, Thomas Middlehof újabban többször kijelentette: tőzsdére vinnék a Bertelsmann konszernt. Márpedig nem sok értelme volna két tőzsdei jegyzésnek - ez esetben az egyik volna a Bertelsmann, a másik a fő televíziós vállalkozása, az RTL -, különösen, hogy, az anyacég várhatóan csak árengedménnyel kerülhetne a piacra a leányvállalatához képest. Ezért tehát a Bertelsmann bizonyára más megoldást keres - mondják bennfentesek.
A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy felvásárolja a Pearson kezében lévő 22 százalékot, majd hasonló áron ajánlatot tesz a maradékra is. Ez volna az a lépéssorozat, amely kellően fölerősítené a német médiavállalkozást a tulajdon tőzsdei debütálása előtt.
(MTI)
Ajánlat:
Korábban:
Átszervez és leépít a Bertelsmann
(2001. június 5.)
A Bertelsmann a VNU kiemelt jelöltje
(2001. március 5.)
A Bertelsmann az RTL Group többségi tulajdonosa
(2001. február 5.)