A súlyos megszorító intézkedések Argentínában a bankszámlák befagyasztásával kezdődtek: az akkori elnök december 3-án az ország fizetőképességének megőrzése érdekében limitálta a számlákról felvehető pénz mennyiségét. Sokan már akkor tudták, hogy mindez kevés a csőd elkerüléséhez, és a peso drasztikus leértékelése elkerülhetetlen. Aki tehát a számlák zárolása előtt dollárban jutott hozzá megtakarításaihoz, busás nyereségre tehetett és tehet szert.
26 milliárd dollár hagyta el az országot
Néhány ügyvéd bejelentése alapján nyomozásba kezdett az argentin rendőrség: a jogászok azt állították, hogy a bankszámlák decemberi befagyasztása előtt 26 milliárd dollárnyi készpénzt szállítottak teherautókkal a Buenos-Aires-i Ezeiza repülőtérre, ahonnan a pénzt kimenekítették az országból. A nyomozást elrendelő bíró azt szeretné kideríteni, hogy köztisztviselők és pénzügyi vezetők mennyire érintettek az ügyben.
Az argentin rendőrség házkutatást tartott a brit HSBC, a spanyol BBVA és Santander, az amerikai Citybank, valamint a Bank of Boston néhány fiókjában; a nyomozás eddigi eredményeiről a BBC nem számolt be.
Eközben a peronista kormány felszólította Carlos Menem volt elnököt, hogy fedje fel annak a 10 millió dollárnak az eredetét, amelyet már zároltak svájci bankszámláján.
Távozott a jegybankelnök is
A sorozatos elnök- és kormányváltások után ezúttal Roque Maccarone jegybankelnök mondott le posztjáról; utódjává eddigi helyettesét, Mario Blejert nevezték ki. A távozó bankelnököt az elmúlt napokban éles kritikák érték, mert a jegybank nem támogatta kellő szigorral a kormány megszorító gazdaságpolitikáját.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Mélyrepülés az argentin börzén
(2002. január 18.)
Súlyosbíthatják a reformok az argentin válságot
(2002. január 9.)