A tálib kormány uralma idején teljesen betiltották az országban a máktermelést, sőt a tálibok például 2000-ben a következő évi termés 96 százalékát elpusztították. A tálib rezsim bukását követően a gazdálkodók gyorsan elültették az idei tavaszi aratáshoz szükséges palántákat abban bízva, hogy az új kormány nem lesz elég erős ahhoz, hogy érvényt szerezzen a tiltó rendelkezéseknek. Az ENSZ kábítószer-ellenőrzési szervezetének becslései szerint a talibán előtt a világ ópiumtermelésének 75 százaléka származott Afganisztánból, és az európai heroin-kereskedelem 80 százaléka is az afgán ópiumtermesztésre épült - írja a BBC.
Logisztikai kihívás
Az ideiglenes miniszterelnök eredetileg januárban jelentette be a termés elpusztítását, de a terv meglehetősen gyenge támogatottsága miatt nehézségekbe ütközik a megvalósítás. Az ültetvények kiirtása komoly feladatot jelent a kormány számára, főként úgy, hogy a levegőből permetezett növényirtószerek használatát elvetették a szakemberek, a módszer kivitelezhetetlensége miatt.
A művelet elvégzéséhez várhatóan nagyszámú vidéki munkaerőre, illetve új, alternatív termények meghonosítására lesz szükség. A megvalósításhoz Afganisztán külföldi segélyekhez folyamodik, de a lehetséges adományozó országok szerdán Genfben nem jutottak egyetértésre a finanszírozást illetően.
Kárpótlás a termelőknek
Karzai közölte, hogy az afgán kormány szándékai szerint valamilyen módon kompenzálnák az érintett több tízezer farmert, mivel számukra a máktermesztés jelenti gyakorlatilag az egyetlen bevételi forrást.
Az egyik elképzelés szerint egy 2000 négyzetméteres területen - egy "jirib" - termesztett mák után 250 dollár, egy hektárnyi termés után pedig 500 dollár kártérítést kapnának a termelők. A kormány által felajánlott összegtől várhatóan nem lesznek boldogok a parasztok, ugyanis az egy jirib nagyságú földön termett mákból 17 ezer dollár értékű ópiumot lehet előállítani. A máktermesztés mellett szól továbbá az is, hogy például 10-szer nagyobb bevételhez juthat a termelő ebből, mint a búzatermesztésből, és az előbbihez sokkal kevesebb vízre van szükség, ami pedig mindig fontos szempont Afganisztánban.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Monetáris válságot okoznak a segélyek Afganisztánban
(2001 március 27.)
A támadás szétzúzhatja az afgán gazdaság maradékát
(2001. szeptember 19.)